W The Dental Surgery jesteśmy ekspertami w dziedzinie stomatologii, a nie psychologii (wskazówka zawarta jest w naszej nazwie). Sądzimy jednak, że wiemy, co ludzie naprawdę chcą usłyszeć, kiedy pytają "czy krwawienie dziąseł jest normalne" - zapewnienie.

Krwawiące dziąsła są rzeczywiście normalne, ponieważ występują często. Ale są one również nienormalne, ponieważ nie powinny się zdarzać. Dziąsła nie powinny krwawić, ale często tak się dzieje.

Co niewiarygodne, jest bardziej prawdopodobne, że masz problemy z dziąsłami, niż że ich nie masz: według ostatniego badania stanu zdrowia jamy ustnej 54% dorosłych Brytyjczyków wykazuje umiarkowane objawy choroby dziąseł.

Biorąc pod uwagę powszechność występowania chorób dziąseł, których kluczową cechą jest krwawienie z dziąseł, łatwo jest założyć, że krwawienie z dziąseł jest nie tylko normalne, ale także, że w liczbach musi tkwić bezpieczeństwo. Skoro tak wiele osób cierpi na tę chorobę, to z pewnością nie może być aż tak źle?

Niestety, bezpieczeństwo w liczbach nie jest pojęciem, które ma rzeczywistą wagę, zwłaszcza jeśli chodzi o Twoje zdrowie.

Krwawiące dziąsła nie są normalne - stanowią problem

Krwawiące dziąsła są oznaką problemu, który wymaga interwencji higienistki stomatologicznej. Jednocześnie dla większości osób nie jest to poważny problem.

W większości przypadków krwawienie z dziąseł jest oznaką zapalenia dziąseł, o którym być może słyszałeś, ale nie jesteś pewien, na czym ono dokładnie polega.

Zapalenie dziąseł występuje, gdy płytka nazębna otaczająca zęby nie jest prawidłowo usuwana, a miliony bakterii w niej zawarte powodują podrażnienie, obrzęk dziąseł i krwawienie. Halitoza, czyli nieświeży oddech, choć jest odrębnym schorzeniem, może być również niepożądanym produktem ubocznym gromadzenia się płytki nazębnej.

Zapalenie dziąseł a zapalenie przyzębia

Zapalenie dziąseł jest łatwo leczone przez higienistkę stomatologiczną. Przeprowadzi ona dokładne czyszczenie zębów i przestrzeni pod dziąsłami. Zmniejszy to obrzęk i może powstrzymać krwawienie dziąseł. Jeżeli higiena jamy ustnej będzie utrzymywana w odstępach czasu zaleconych przez higienistkę, nie ma powodu, aby zapalenie dziąseł powróciło.

Krwawienie dziąseł może być również oznaką zapalenia przyzębia (choroby dziąseł), które może być wynikiem długotrwałego, nieleczonego zapalenia dziąseł. Zapalenie przyzębia jest znacznie poważniejszą odmianą zapalenia dziąseł, w której dochodzi do długotrwałych uszkodzeń: bakterie powodują rozpad kości i tkanki dziąseł. Nieleczona choroba może prowadzić do rozchwiania zębów, a nawet do ich utraty.

Potencjalne szkody spowodowane zapaleniem przyzębia oznaczają, że warto poddać krwawiące dziąsła kontroli u dentysty lub periodontologa. W końcu opuchnięte dziąsła, krwawienie i nieświeży oddech wymagają leczenia, nawet jeśli jest to "tylko" zapalenie dziąseł, a długotrwałe uszkodzenia nie są jeszcze powodem do niepokoju.

Podobnie jak w przypadku zapalenia dziąseł, aby uniknąć krwawienia dziąseł w przyszłości, konieczna jest odpowiednia higiena jamy ustnej.

Problem sam się nie rozwiąże

Jeśli cierpisz z powodu krwawiących dziąseł, warto je zbadać, choćby po to, by wykluczyć poważniejsze zapalenie przyzębia.

Chcielibyśmy zasugerować, że możesz poddać się kontroli i czyszczeniu tylko raz i to będzie ostatni raz, kiedy będziesz musiał martwić się o krwawiące dziąsła, ale doświadczenie mówi nam, że jest inaczej.

Możesz przynajmniej podjąć kroki, aby zmniejszyć ryzyko powrotu choroby. Rzucenie palenia znacznie poprawia higienę jamy ustnej, a w innym wpisie na blogu przyjrzeliśmy się także zapaleniu dziąseł i pokarmom, których należy unikać.

Zaczęliśmy ten wpis od pytania, czy krwawienie dziąseł jest normalne, a zakończymy go z szacunkiem, sugerując, że pytanie to jest nieistotne.

Niezależnie od tego, czy jest to normalne, czy nie, a przynajmniej częste, krwawiące dziąsła są problemem, który należy sprawdzić i rozwiązać.

W The Dental Surgery mamy blisko 30 lat doświadczenia i etos stawiania potrzeb pacjenta na pierwszym miejscu. Jeśli szukasz dentysty lub higienistki w londyńskim City, skontaktuj się z nami lub umów się na wizytę online (link znajduje się po prawej stronie, jeśli używasz komputera, lub na górze, jeśli korzystasz z telefonu komórkowego).

Niezależnie od tego, kogo wybierzesz jako swojego lekarza stomatologa, sprawdź, czy te krwawiące dziąsła są zdrowe!

- Chcesz być na bieżąco z naszym blogiem, który jest pełen porad dotyczących higieny jamy ustnej, a także łatwo zarządzać swoimi wizytami u dentysty online? Poszukaj The Dental Surgery w odpowiednim sklepie z aplikacjami.