Czy jesteś osobą, która sięga po najbliższy batonik czekoladowy lub paczkę ciastek, gdy stres w pracy staje się zbyt duży? Okazuje się, że nie jesteś sam. Ostatnie badania przeprowadzone przez Oral Health Foundation wykazały, że aż 28% pracowników jest winnych podjadania słodkich przekąsek, gdy dopada ich stres.

Biorąc pod uwagę, że ponad połowa wszystkich pracowników czuje się zestresowana na swoim stanowisku, prawdopodobnie prowadzi to do ogromnego wzrostu ilości cukru spożywanego przez nas w czasie pracy. To z kolei ma negatywne skutki zarówno dla naszej jamy ustnej, jak i ogólnego stanu zdrowia.

Spożycie cukru, co nie jest zaskakujące, prowadzi do zwiększonego poziomu próchnicy zębów, a także zwiększa szanse na otyłość, która może prowadzić do innych problemów zdrowotnych, w tym chorób serca, cukrzycy i wysokiego ciśnienia krwi

cukierki

Tak więc, prawdziwe pytanie brzmi, jak można zapobiec zwiększeniu spożycia cukru w pracy? Jednym z dobrych sposobów jest ograniczenie dostępu do słodkich przekąsek tam, gdzie to możliwe. Każdy z nas lubi zajrzeć do biurowej kuchni i znaleźć pudełko pączków czy coś podobnego, ale jeśli wszyscy w zespole powstrzymają się od kupowania wspólnych smakołyków, o wiele łatwiej będzie oprzeć się pokusie i uniknąć używania ich jako pożywki, gdy dopadnie nas stres. Możesz również zastąpić wszelkie przekąski, które masz w szufladach biurka, zdrowszymi opcjami, takimi jak niesolone orzechy lub świeże owoce - to powstrzyma cię przed sięganiem do szuflad po słodki hit.

Inną opcją jest radzenie sobie ze stresującym środowiskiem w pierwszej kolejności. Jeśli rutynowo cierpisz z powodu stresu w pracy, warto zastanowić się, jakie aspekty powodują, że czujesz się przytłoczony i sprawdzić, czy można temu zaradzić. Porozmawiaj ze swoim przełożonym o uzyskaniu dodatkowej pomocy. Spróbuj rozwiązać stresujące relacje z kolegami z pracy. Chociaż łatwiej powiedzieć niż zrobić, podjęcie pozytywnych kroków przyniesie Ci wiele korzyści na dłuższą metę i sprawi, że nie będziesz miał ochoty na cukier związany ze stresem.

Korzystne jest również przyjrzenie się metodom odstresowywania się poza pracą. Czy mógłbyś zapisać się na zajęcia jogi lub zamówić sobie masaż? Może mógłbyś rozważyć rozpoczęcie zajęć plastycznych lub podjęcie nowego hobby, które wiąże się z jedną z twoich pasji? Te kroki mogą łatwo pomóc obniżyć poziom stresu i sprawić, że poczujesz się bardziej odświeżony i spełniony.

W końcu praca zawsze będzie źródłem stresu, ale to nie znaczy, że powinna wpływać na twoją dietę. Ograniczając dostęp do słodkich przekąsek i dbając o swój poziom stresu w pracy i w domu, prawdopodobnie uda Ci się prowadzić zdrowszy tryb życia.