Jeśli miałeś ząb, który został naruszony przez infekcję, Twój dentysta zastosował leczenie kanałowe, aby zapobiec ekstrakcji, ponieważ procedura ta ma ponad 95% wskaźnik powodzenia. Każdego roku naprawia się niezliczoną ilość zębów, które w przeciwnym razie musiałyby zostać usunięte. Po pierwszym leczeniu prawdopodobnie nigdy nie spodziewałeś się, że będziesz musiał ponownie poddać się temu zabiegowi, ale właśnie w takiej sytuacji się znalazłeś. Leczenie kanałowe może być konieczne, jeśli pierwsza procedura nie powiodła się. Nie martw się, oto co musisz wiedzieć, aby uratować swój ząb, aby mógł przetrwać przez całe życie.


CO TO JEST LECZENIE KANAŁOWE?


Leczenie kanałowe polega na usunięciu wewnętrznej warstwy zęba zwanej miazgą. Leczone są również wszelkie obszary próchnicy lub uszkodzenia, a następnie ząb jest sterylizowany i uszczelniany specjalnym materiałem zwanym gutaperką. Często na ząb nakładana jest korona, aby chronić go przed dodatkowymi problemami.

Normalne jest, że ząb będzie tkliwy przez kilka dni po zabiegu, ale jeśli ból się nasila lub występuje kilka miesięcy lub lat po zabiegu, może być konieczne leczenie kanałowe. Powikłania mogą wystąpić z kilku powodów, takich jak:

  • Zwężone lub zakrzywione kanały nie zostały wyleczone.
  • Złożona anatomia kanału nie została wykryta.
  • Uzupełnienie nie zatrzymało zanieczyszczenia śliną w zębie.
  • Opóźniono założenie korony.
  • Nowa próchnica wystawiła ząb na działanie bakterii.
  • Luźna, pęknięta lub złamana korona lub wypełnienie.
  • Złamanie zęba.


CZEGO MOGĘ SIĘ SPODZIEWAĆ PODCZAS LECZENIA REKONSTRUKCYJNEGO?

dentysta
Bez względu na przyczynę, Twój dentysta będzie musiał natychmiast przeprowadzić zabieg leczenia zachowawczego, aby przywrócić zdrowie Twojego zęba, zanim będzie za późno. Nie musisz się martwić o ból podczas zabiegu, ponieważ dentysta zastosuje środek znieczulający oraz najnowsze technologie i techniki, aby zapewnić Ci komfort.

Rozpoczną oni od demontażu wszelkich materiałów wypełniających, aby uzyskać dostęp do kanałów korzeniowych. Kanały są czyszczone i badane przy użyciu powiększenia i oświetlenia w celu znalezienia źródła problemu. Po jego rozwiązaniu, sterylizuje się i ponownie uszczelnia ząb przed założeniem uzupełnienia.

Jeśli dentysta stwierdzi, że kanały są wyjątkowo wąskie, zablokowane lub skomplikowane, może zalecić alternatywnie chirurgię endodontyczną. Wykonuje się nacięcie, aby umożliwić dentyście dostęp do drugiego końca korzenia, który musi zostać uszczelniony.

CZY ISTNIEJĄ ALTERNATYWY DLA LECZENIA REKONWALESCENCYJNEGO LUB CHIRURGICZNEGO?


Niestety, jeśli nie chcesz poddać się leczeniu zachowawczemu, jedyną inną możliwością jest wyrwanie zęba. Chociaż może to być tylko pojedynczy ząb, może to prowadzić do możliwych do uniknięcia problemów zdrowotnych jamy ustnej, takich jak ubytki, choroby dziąseł i dodatkowa utrata zębów.

Zawsze najlepiej jest uratować ząb, jeśli jest to możliwe. Twój dentysta stworzy spersonalizowany plan, którego potrzebujesz, aby naprawić kanał korzeniowy, dzięki czemu Twój ząb będzie cieszył się życiem przez całe życie.