Przezroczyste, prawie niewidoczne aparaty ortodontyczne sprawiły, że prostowanie i wyrównywanie zębów stało się opcją leczenia ortodontycznego, która jest równie estetyczna, co skuteczna.

Myśl o noszeniu widocznego aparatu ortodontycznego przez dwa lub więcej lat może zniechęcać do leczenia ortodontycznego.

Jednak prawie niewidoczne aparaty ortodontyczne zapewniają takie same, poprawiające jakość życia rezultaty, jak zwykłe aparaty ortodontyczne, bez takich obaw.

Czym zatem są te przezroczyste, prawie niewidoczne aparaty ortodontyczne i jak działają?

Niewidoczne aparaty ortodontyczne

Po pierwsze, nie są to "aparaty ortodontyczne" w zwykłym znaczeniu (składające się z zamków i drutów), lecz seria alignerów!

Możliwe jest uzyskanie tradycyjnego aparatu ortodontycznego, który nie rzuca się w oczy.

Pacjent może zdecydować się na aparat lingwalny, który umieszcza się po wewnętrznej stronie zębów (jednak jego cena jest zazwyczaj znacznie wyższa niż cena aparatu labialnego).

Z kolei białe druciki i białe, ceramiczne zamki zapewniają subtelny wygląd przedniej części zębów.

U góry po lewej: Aparat ceramiczny, u góry po prawej: Tradycyjny aparat ortodontyczny, Dół: Invisalign

Invisalign

Jednak kiedy ludzie mówią o "niewidocznym aparacie ortodontycznym", mają na myśli przezroczyste aparaty typu aligner.

Spośród tych aparatów Invisalign jest zdecydowanym liderem na rynku i jest produktem stosowanym przez wiodące gabinety ortodontyczne.

Dostępne są również inne, podobne produkty, ale w tym wpisie będziemy odnosić się konkretnie do Invisalign.

Jak działa Invisalign

Działanie alignerów polega na stopniowym przesuwaniu zębów do pożądanej pozycji końcowej.

Pacjent przechodzi przez kilka różnych alignerów, z których każdy kończy kolejny etap przesuwania zębów. Po kilku tygodniach noszenia ostatniego alignera zęby znajdą się w pożądanej pozycji i pozostaną w niej tak długo, jak długo pacjent będzie używał retainera (co jest zalecane w przypadku wszystkich zabiegów ortodontycznych).

Jeśli proces ten wydaje się prosty, to dlatego, że tak właśnie jest w rzeczywistości, jednak możemy go podzielić na dokładne etapy

Proces uzyskiwania przezroczystych alignerów Invisalign rozpocznie się od konsultacji z ortodontą. Omówione zostaną inne opcje, w tym bardziej tradycyjny aparat ortodontyczny, ale załóżmy, że Invisalign jest pożądaną opcją, co wtedy się stanie?

Zobacz wyniki stosowania aparatów Aligner na początku

Podczas konsultacji zostaną wykonane zdjęcia rentgenowskie, fotografie i skan cyfrowy lub wycisk zębowy jamy ustnej, co pozwoli uzyskać wyraźny obraz stanu uzębienia.

Wspaniałym aspektem tej technologii jest to, że jeśli zostanie wykonany cyfrowy skan zębów, możliwe jest wykorzystanie oprogramowania do pokazania ścieżki wyrównania, pacjent może zobaczyć, jak każdy aligner będzie przesuwał zęby i jaki będzie ostateczny rezultat, a wszystko to jeszcze przed rozpoczęciem leczenia.

Tworzenie indywidualnych alignerów

Po wykonaniu skanu lub wycisku zębów wykonywane są indywidualne alignery. Kiedy są już gotowe (około 4 tygodnie po wycisku), zakłada się je podczas szybkiej wizyty, aby upewnić się, że dopasowanie jest wygodne i że pacjent wie dokładnie, co ma robić po wyjściu.

Następnie pacjent po prostu nosi je w odpowiedniej kolejności, zmieniając je zgodnie z zaleceniami ortodonty, a wirtualne zmiany, które widział na ekranie na początku procesu, stają się rzeczywistością.

Regularne wizyty kontrolne

W trakcie leczenia pacjent będzie również co sześć do ośmiu tygodni poddawany wizytom kontrolnym, aby upewnić się, że osiągane są oczekiwane postępy.

W przypadku bardziej tradycyjnych aparatów ortodontycznych koniec procesu leczenia może przypominać raczej wielkie odkrycie - zdejmuje się rzucający się w oczy aparat i efekt pracy wykonywanej przez dwa lub więcej lat jest wreszcie widoczny dla wszystkich.

Przezroczyste aparaty Invisalign powodują zmiany, które są widoczne w trakcie korygowania, między innymi dlatego, że obecny stan zębów jest wyraźnie widoczny przez przezroczyste, termoplastyczne aparaty wykonane z tworzyw sztucznych klasy medycznej.

Inne zalety Invisalign i przezroczystych alignerów w porównaniu z aparatami ortodontycznymi

Aparaty ortodontyczne nadal pozostają doskonałą opcją dla wielu pacjentów, a przezroczyste alignery nie zawsze mogą je zastąpić jako idealna opcja leczenia. Jeśli jednak alignery są odpowiednią opcją leczenia, mają pewne wyraźne zalety (gra słów zamierzona).

Higiena jamy ustnej a Invisalign

Łatwiejsza higiena jamy ustnej. Aparaty wyrównujące powinny być noszone przez większość dnia, zaleca się noszenie ich przez 22 godziny dziennie. Należy je jednak zdejmować do jedzenia i picia, a także podczas czyszczenia zębów. Dzięki temu czyszczenie zębów jest łatwiejsze niż w przypadku tradycyjnych aparatów ortodontycznych, gdzie trzeba uważać, aby wyczyścić aparat i jego okolice.

Pewność siebie dzięki aparatom Aligner

Większa pewność siebie i poczucie własnej wartości. Chociaż długoterminowe korzyści są takie same, jak w przypadku każdego leczenia ortodontycznego - poprawa profilu zębów, która prowadzi do znacznie większej pewności siebie przy uśmiechaniu się i pokazywaniu swoich zębów światu - w trakcie procesu wyrównywania zębów perspektywa pacjenta może być zupełnie inna, jeśli korzysta on z aparatu Invisalign.

Ponieważ nie ma obaw przed noszeniem bardzo widocznego aparatu ortodontycznego, o alignerach można łatwo zapomnieć podczas leczenia. Nie są one zauważalne, chyba że ktoś przypadkiem spojrzy Ci prosto w usta!

W dłuższej perspektywie wyrównanie zębów do lepszej pozycji znacznie ułatwia utrzymanie właściwej higieny jamy ustnej, a tym samym zmniejsza ryzyko zapalenia dziąseł, zapalenia przyzębia i innych często występujących schorzeń.

Najczęstsze pytania dotyczące przezroczystych i niewidocznych alignerów jako alternatywy dla aparatów ortodontycznych

Pacjenci mają oczywiście wiele pytań związanych z leczeniem, któremu mogą się poddać.

Czy noszenie alignerów jest bolesne?

Przez pierwsze kilka dni noszenia każdego nowego alignera może być odczuwalny niewielki dyskomfort, który jednak szybko mija. Jak już wspomniano, każdy aligner jest projektowany specjalnie z myślą o danym pacjencie, dzięki czemu zapewnione jest idealne dopasowanie. Pacjenci zwykle odczuwają niewielki lub żaden dyskomfort po założeniu pierwszego alignera.

Czy aparaty Clear Aligner będą odpowiednie dla moich szczególnych problemów stomatologicznych?

(Przodozgryz, tyłozgryz, most lub schorzenia stawów skroniowo-żuchwowych). Krótka odpowiedź brzmi: porady udzieli lekarz ortodonta. Z aparatów Invisalign clear aligner skorzystały miliony pacjentów, ale każdy konkretny przypadek wymaga wstępnej konsultacji z przeszkolonym specjalistą przed rozpoczęciem leczenia.

Niezależnie od tego, jakie jest pytanie, ortodonta udzieli porady, a wiele często zadawanych pytań można znaleźć również na stronie internetowej Invisalign.

Pozostaje również kwestia kosztów

Ponownie, potrzeby każdego pacjenta są różne, więc nie można podać dokładnego kosztu przed konsultacją, jednak pełne leczenie Invisalign kosztuje zazwyczaj od 1 500 do 6 500 funtów.

Duża różnica wynika z faktu, że niektórzy pacjenci potrzebują tylko szybkiego leczenia i kilku nakładek, podczas gdy dla innych proces będzie bardziej skomplikowany i będzie wymagał zastosowania wielu nakładek na drodze do idealnego uśmiechu.

Zainteresowany Invisalign? Zarezerwuj konsultację

Jeśli bierzesz pod uwagę przezroczyste aparaty lub chcesz rozważyć opcje obejmujące Invisalign, jak również bardziej tradycyjne aparaty ortodontyczne, następnym krokiem musi być umówienie się na konsultację ortodontyczną. Bez tego nie można poznać charakteru wymaganego leczenia, opcji ani kosztów.

Z przyjemnością przyjmiemy Cię na konsultację z naszymi ortodontami, jeśli mieszkasz w Londynie.

Jesteśmy wielokrotnie nagradzaną kliniką o doskonałej reputacji wśród naszych pacjentów - proszę spojrzeć na nasze niezależne recenzje w Google. Nasze ceny są również przejrzyste - koszt wstępnej konsultacji można sprawdzić w naszym cenniku.

Oferujemy plan płatności za nasze leczenie ortodontyczne, w którym połowa opłaty może być zapłacona na początku leczenia, a pozostała część zapłacona w ciągu 10 miesięcy przy oprocentowaniu 0%.

Jeśli chcesz omówić dalsze możliwości, skontaktuj się z nami w The Dental Surgery. Mieścimy się w City of London i można się z nami skontaktować pod numerem telefonu 020 7680 1800 lub odwiedzić tę stronę.