Przez wiele lat komicy regularnie używali terminu "leczenie kanałowe", aby opisać każde bolesne doświadczenie. Żarty te nie były zabawne dla osób, które rzeczywiście potrzebowały leczenia kanałowego - strach przed bólem czasami wystarczał, aby powstrzymać je od uzyskania bardzo potrzebnej opieki.

Dzisiejsze leczenia kanałowe są jednak znacznie doskonalsze pod względem techniki i technologii niż 20 czy nawet 10 lat temu. Obecnie w wielu przypadkach leczenie kanałowe łagodzi ból zęba, zamiast go nasilać.

Lekarz endodonta jest przeszkolony w zakresie leczenia bólu w przypadku kanałów korzeniowych i innych zabiegów, które dotyczą korzeni i miazgi nerwowej zębów. Stopień dyskomfortu odczuwanego w trakcie i po leczeniu kanałowym zależy od indywidualnych okoliczności, ale poniżej podajemy kilka najczęstszych czynników, które mogą wpływać na poziom bólu.

dentysta

Jakie czynniki wpływają na ból przy leczeniu kanałowym?

 

  1. Ilość infekcji w zębie lub jego uszkodzenie przed zabiegiem. Kanały korzeniowe są wykonywane na zębach z zainfekowaną, zapaloną lub uszkodzoną miazgą zęba. Jednym z powszechnych objawów uszkodzenia miazgi zęba jest uporczywy ból zęba. Jeśli ząb jest poważnie zainfekowany przed leczeniem kanałowym, może być również bardziej wrażliwy po zabiegu.
  2. Jak używać środków przeciwbólowych po leczeniu kanałowym. Po zabiegu należy spodziewać się pewnej tkliwości i wrażliwości. Lekarz endodonta może udzielić wskazówek, kiedy należy przyjmować leki przeciwbólowe dostępne bez recepty i jaki schemat dawkowania należy utrzymać do czasu, aż ból nie będzie już rozpraszał.
  3. Jak uważnie słuchać i przestrzegać instrukcji po zabiegu od swojego endodonty. Po leczeniu kanałowym należy unikać żucia uszkodzonego zęba do czasu wykonania na nim stałego uzupełnienia protetycznego (zwykle korony). Przez pierwsze kilka dni należy wybierać miękkie, chłodne pokarmy, takie jak jabłka lub jogurt. Twarde, gorące lub chrupiące pokarmy zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia nadwrażliwości lub bólu podczas jedzenia.
  4. Jak szybko zgłosić silny ból po zabiegu. Konieczne jest natychmiastowe skontaktowanie się z lekarzem endodontą w przypadku wystąpienia ostrego lub silnego bólu po leczeniu kanałowym; może to oznaczać, że infekcja powróciła. Będziesz musiał być widziany, aby ocenić sytuację, a Twój endodonta może zaplanować dodatkowe kroki zarządzania bólu i infekcji.

Jak endodonci zarządzają bólem i świadomością pacjenta podczas leczenia kanałowego?

 

  • W przypadku większości kanałów korzeniowych stosuje się znieczulenie miejscowe, aby znieczulić obszar wokół chorego zęba. Jest to niezbędny krok, ponieważ lekarz endodonta będzie usuwał miazgę i włókna nerwowe z zęba. Prawdopodobnie będziesz w pełni przytomny podczas całej procedury. Twoje usta, w tym wargi, mogą czuć się zdrętwiałe przez kilka godzin po zabiegu, więc ważne jest, aby zachować ostrożność, jeśli jesz lub pijesz, zanim pełne uczucie powróci do zdrętwiałego obszaru. Pamiętaj jednak, aby stosować się do zaleceń endodonty dotyczących jedzenia i picia.
  • W przypadku pacjentów z lękiem lub fobią stomatologiczną może być konieczne zastosowanie pewnego poziomu sedacji, aby leczenie kanałowe zakończyło się sukcesem. Sedacja może być minimalna (tylko po to, aby zmniejszyć tremę) lub głęboka (gdy pacjent jest ledwo przytomny, ale można go obudzić). Może być podawana wziewnie, doustnie lub dożylnie. Znieczulenie ogólne - podczas którego pacjent jest całkowicie nieprzytomny - jest rzadko stosowane w przypadku kanałów korzeniowych, a jego bezpieczne podawanie wymaga specjalnego przeszkolenia.