Kiedy zastanawiamy się, jak działa aparat ortodontyczny, istnieją dwa poziomy odpowiedzi.

Jest to odpowiedź bardzo podstawowa. Mechaniczne szczegóły działania aparatu i jego wpływu na zęby. Ta odpowiedź mówi o tym, jak wywierają one stały nacisk, aby powoli przesunąć zęby do pożądanej pozycji, czy to w celu poprawy uśmiechu, skorygowania krzywych zębów i/lub nieprawidłowego zgryzu.

Poniżej wyjaśnimy ten proces bardziej szczegółowo, ale porozmawiamy również o szerszym znaczeniu działania aparatów ortodontycznych.

Aparat ortodontyczny działa tylko wtedy, gdy pacjent jest zaangażowany w jego założenie. Oznacza to, że po założeniu aparatu przestrzega on zasad doskonałej higieny jamy ustnej, a po zdjęciu aparatu korzysta z aparatu retencyjnego zgodnie z zaleceniami.

Obie te części są równie ważne. Ortodonta może wykonać idealny aparat dla potrzeb pacjenta, ale warto go założyć tylko wtedy, gdy pacjent będzie dbał o swoje zęby zarówno pod względem czyszczenia, jak i wprowadzania rozsądnych zmian w diecie (np. zrezygnuje ze słodkich przekąsek).

Mechanika działania aparatu ortodontycznego

W tej części nie będziemy, niepozwalając sobie na zbytnie zagłębianie się w szczegóły (ale bez obaw, trochę ich będzie). Powodem tego jest fakt, że istnieje wiele rodzajów aparatów ortodontycznych, z których każdy jest dostosowany do innych celów końcowych.

Na przykład aparat może być wykonany w celu usunięcia wbitych kłów lub też celem może być usunięcie niewielkiej ilości przestrzeni między zębami - mówiąc fachowym terminem, redukcja interproksymalna. Pacjent może mieć nadgryz lub podgryz, krzywe zęby lub dowolną kombinację tych nieprawidłowości.

Dokładne określenie rodzaju aparatu ortodontycznego jest wynikiem konsultacji z ortodontą, obejmującej kliniczne badanie jamy ustnej oraz dodatkowe materiały, takie jak wyciski zębów pacjenta oraz zdjęcia i zdjęcia rentgenowskie jamy ustnej.

Aparat zostanie następnie dopasowany lub wykonany zgodnie z dokładnymi wymaganiami pacjenta, choć warto zauważyć, że w niektórych przypadkach może być wymagany jedynie ruchomy element utrzymujący. Tradycyjne aparaty ortodontyczne z elementami mocowanymi do zębów składają się z...

Aparat ortodontyczny - najważniejsze elementy

Zamki - są to małe kwadraty, które przykleja się do każdego zęba, zazwyczaj z przodu zębów, choć mogą być również mocowane z tyłu zębów (aparat lingwalny), ukrywając je przed wzrokiem (czasami stosuje się kombinację tych dwóch rozwiązań - aparat za zębami górnymi, które są bardziej widoczne podczas mówienia, oraz aparat z przodu zębów dolnych, które nie są tak widoczne). Zamki są dostępne w różnych kolorach, a nawet przezroczyste, które są mniej widoczne.

Moduły - są to małe elastyczne paski, które owijają się wokół zamków i mogą być kolorowe. Niektórzy pacjenci zmieniają nawet kolor podczas każdej wizyty!

Separatory - można je założyć między zęby, aby stworzyć niewielką szczelinę, dzięki której można założyć opaski wokół zębów.

Druty łukowe - są to druty, które mocuje się do zamków i kierują ruchem zębów. Podobnie jak zamki, mogą być metalowe lub pokryte białą powłoką, dzięki czemu są mniej widoczne.

Istnieją jeszcze inne elementy składające się na aparat ortodontyczny, niektóre bardziej powszechne od innych, jednak na tym etapie nie ma sensu pisać 3000 słów na temat wszystkich drobnych różnic.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat różnych rodzajów aparatów ortodontycznych, polecamy doskonałą stronę internetową Brytyjskiego Towarzystwa Ortodontycznego, a w szczególności szereg ulotek do pobrania.

Choć oczywiście zależy to od pacjenta, aparat ortodontyczny zwykle pozostaje na miejscu przez okres od roku do trzech lat, ponieważ jest to powolny proces, w którym zęby są przesuwane bezpiecznie do pożądanej pozycji, a nie wymuszane.

Po zdjęciu aparatu należy założyć aparat retencyjny, często w pełnym wymiarze godzin przez okres kilku miesięcy, a następnie tylko na noc. Aparat retencyjny staje się częścią dożywotniej opieki nad zębami pacjenta, ponieważ zęby zawsze się przemieszczają, a zatem istnieje potrzeba powstrzymania ich powolnego powrotu do ustawienia, które wymagało korekty w pierwszej kolejności.

Dla kogo przeznaczony jest aparat ortodontyczny?

Aparat ortodontyczny jest odpowiedni dla większości grup wiekowych, chociaż u dzieci większość dorosłych zębów musi być już wyrżnięta, dlatego leczenie najczęściej przeprowadza się w wieku od 9 do 14 lat.

Aparaty ortodontyczne dla dorosłych są również coraz bardziej powszechne, częściowo dzięki bardziej dyskretnym opcjom, takim jak Invisalign (na zdjęciu powyżej), czyli serii prawie niewidocznych, wyjmowanych alignerów, z których każdy jest specjalnie zaprojektowany dla pacjenta i noszony przez kilka tygodni. Pacjent będzie nosił kilka takich alignerów, aby stopniowo dążyć do osiągnięcia pożądanego efektu.

Dlaczego aparat ortodontyczny to nie wszystko

Powiedzieliśmy, że istnieje partnerstwo, i to właśnie mamy na myśli.

Jeśli ktoś ma mieć założony aparat ortodontyczny, który może być noszony przez wiele lat, ważne jest, aby utrzymywał doskonałą higienę jamy ustnej, aby uniknąć potencjalnych zagrożeń, takich jak odwapnienie (białe plamy na zębach), trwałe przebarwienia i potencjalnie przedłużające się leczenie.

Zostaną udzielone porady, jak najlepiej szczotkować zęby, jak czyścić przestrzenie międzyzębowe i jak czyścić okolice aparatu ortodontycznego, ale należy się do nich stosować. Jeśli istnieją obawy, że pacjent nie jest w stanie przestrzegać zasad higieny jamy ustnej, założenie aparatu ortodontycznego może nie być rozsądnym rozwiązaniem.

Pozytywnym aspektem jest to, że aparat ortodontyczny może prowadzić do doskonałego stanu zdrowia zębów przez całe życie. Osoba nosząca aparat uczy się zachowań, które będzie kontynuować jeszcze długo po zdjęciu aparatu. Dziecko noszące aparat nie tylko ma skorygowane wszelkie nieprawidłowości, ale także wchodzi na ścieżkę prowadzącą do zdrowia zębów przez całe życie, a co za tym idzie, do zmniejszenia ryzyka wystąpienia takich chorób, jak zapalenie dziąseł lub nawet bardziej agresywne zapalenie przyzębia (w przypadku którego gromadzenie się bakterii prowadzi do rozpadu kości i dziąseł).

Każdy, kto nosi aparat ortodontyczny, wymaga regularnych wizyt kontrolnych zarówno u stomatologa, jak i ortodonty, aby sprawdzić, czy odbywa się oczekiwane przemieszczanie zębów.

Jak aparaty ortodontyczne wpływają na poprawę zdrowia pacjentów

To, że aparat ortodontyczny prowadzi do poprawy stanu zdrowia zębów, jest oczywiste, zarówno ze względu na korygowanie wszelkich problemów, takich jak nieprawidłowy zgryz, jak i wyrównywanie krzywych zębów, dzięki czemu są one łatwiejsze do czyszczenia.

Istnieją również inne ustalone korzyści.

Większość dwunastolatków w Wielkiej Brytanii często wstydzi się uśmiechać lub śmiać z powodu swoich zębów, doświadcza trudności w jedzeniu lub czyszczeniu zębów - takie dane pochodzą z najnowszego brytyjskiego badania zdrowia stomatologicznego dzieci.

Można bezpiecznie założyć, że jeśli dziecko przyjmie zachowania mające zrekompensować te problemy, takie jak uśmiechanie się z zamkniętymi ustami, jedzenie tylko z jednej strony zębów, zakrywanie zębów podczas mówienia, może przenieść je na dorosłość i stracić pewność siebie lub spowodować problemy stomatologiczne, których rozwiązanie może być w przyszłości kosztowne.

Poniższy fragment wypowiedzi jednego z rodziców dla Brytyjskiego Towarzystwa Ortodontycznego chyba najlepiej podsumowuje tę kwestię.

Dzień, w którym założono aparat, był dniem, którego Joel i jego matka nie zapomną.

Chłopiec, który przeglądał się w lustrze, był nie do poznania. Joel zapytał matkę, co to za linie wokół jego oczu, a gdy ta odpowiedziała, że to linie uśmiechu, odpowiedział: "To linie uśmiechu.

Odpowiedział: "To pewnie dlatego wcześniej ich nie zauważyłem, bo nigdy się nie uśmiechałem".

Co dalej?

Jeśli uważasz, że aparat ortodontyczny może być konieczny dla Ciebie lub członka Twojej rodziny, umów się na wizytę u miejscowego ortodonty.

W The Dental Surgery mamy prawie 30-letnie doświadczenie i etos stawiania potrzeb pacjenta na pierwszym miejscu. Jeśli szukasz dentysty, higienistki lub ortodonty w Londynie, skontaktuj się z nami lub zarezerwuj wizytę online.

Oferujemy plan płatności za nasze leczenie ortodontyczne, z połową płatną na początku leczenia i resztą płatną w ciągu kolejnych 10 miesięcy przy oprocentowaniu 0%.