Dla wielu z nas, kiedy myślimy o aparacie ortodontycznym, domyślnym obrazem jest prawdopodobnie aparat umieszczony po zewnętrznej stronie zębów, z widocznymi, metalowymi zamkami (część, która mocuje się do zębów), a następnie drut łukowy łączący te zamki.

Ten obraz może wystarczyć, abyśmy postrzegali aparat ortodontyczny jako zło konieczne. Mają one ogromne zalety, ale aby je uzyskać, trzeba wytrzymać (potencjalnie) kilka lat, podczas których aparat jest bardzo widoczny.

W przypadku dorosłych i nastolatków z problemem tym poradziły sobie takie rozwiązania, jak Invisalign, a także aparat lingwalny (aparat umieszczony po wewnętrznej stronie zębów). Oba te rozwiązania sprawiają, że aparat ortodontyczny jest znacznie mniej widoczny, jeśli w ogóle jest widoczny; osoba nosząca aparat czerpie korzyści z jego noszenia bez obaw o jego estetyczny wygląd.

Aparat Invisalign nie zawsze jest jednak odpowiedni dla dzieci, a aparaty labialne, czyli te znajdujące się na zewnętrznej stronie zębów, są zdecydowanie najbardziej powszechne.

Potrzebne jest inne podejście do rozwiązywania problemów estetycznych, a odpowiedź jest równie prosta, co odmieniająca. Kolor.

Dodając kolor do aparatu ortodontycznego, dzieci na całym świecie zmieniły go z potencjalnej przyczyny wstydu w modę. Powodem założenia aparatu ortodontycznego nigdy nie jest moda, żaden ortodonta nie pozwoliłby na założenie aparatu dziecku, które go nie potrzebuje, ale tym, którzy wymagają korekty ustawienia zębów, wprowadzenie koloru pozwala na wyrażenie własnej osobowości.

Kolor jest zawarty w małych kawałkach gumki, które mocują zamki do drutu, a ponieważ nie jest to część stała, można regularnie zmieniać gumkę, a wraz z nią kolor. Wiele dzieci zmienia kolor przy każdej wizycie.

Kolory aparatów ortodontycznych

Dzieci, które chcą dodać kolor do swojego aparatu ortodontycznego, mogą wybierać spośród całego spektrum kolorów - wybór jest tak różnorodny, jak różnorodne są osobowości.

Dla niektórych wybór jest subtelny - do każdego z zamków dodaje się gumkę w tym samym, stonowanym kolorze.

Aparaty ceramiczne są również rozwiązaniem dla dzieci, które nie chcą rzucać się w oczy swoimi aparatami ortodontycznymi.

Ich kolor w połączeniu z pokrytymi bielą drucikami łukowymi pozwala im wtopić się w zęby.

Inni są bardziej odważni: możliwe są jaskrawe, neonowe kolory.

Jest to trend być może tak popularny wśród rodziców, jak neonowe skarpetki w latach 80-tych!

Inni uważają, że "dlaczego poprzestać na jednym kolorze?".

Można stworzyć efekt tęczy lub dowolną inną wariację kolorystyczną.

Podobnie kibic Arsenalu mógłby mieć na przemian czerwone i białe, aby pokazać wierność swojej drużynie.

Łatwo sobie wyobrazić rozmowę na placu zabaw.

"Wow, masz aparat na zęby Arsenalu? Bardzo mi się podoba. Szkoda, że ja nie potrzebuję aparatu!".

Widzieliśmy również, jak dzieci prosiły o kolory i wzory pasujące do specjalnych okazji, takich jak Halloween, śluby i bar micwy.

Szybkie wyszukiwanie w mediach społecznościowych pokazuje, jak bardzo ten trend się rozwinął.

Poszukaj kolorowego aparatu ortodontycznego na Pintereście, Instagramie lub nawet w Google, a zobaczysz setki lub tysiące wyników, z których każdy to szczęśliwe dziecko pozujące do selfie z aparatem ortodontycznym.

Na każdej z tych platform użytkownicy wchodzą w pozytywne interakcje z przyjaciółmi, którzy polubili ich posty. Aparat ortodontyczny stał się czymś, co może prowadzić do pozytywnego wizerunku własnej osoby w perspektywie krótko- i długoterminowej.

Aparat ortodontyczny stosuje się oczywiście wtedy, gdy zachodzi potrzeba wyrównania zębów. Dzięki dodaniu koloru, jego żywość staje się punktem centralnym, gdy patrzy się na usta osoby noszącej aparat, a nie tylko na metal i wciąż nie skorygowaną nieprawidłowość ustawienia zębów.

W Azji trend ten jest tak silny, że młodzi ludzie uciekają się do noszenia fałszywych kolorowych aparatów ortodontycznych, które mają charakter czysto estetyczny i często są bardzo źle dopasowane, a czasami po prostu przyklejane.

Trend ten wynika z faktu, że tak wiele młodych azjatyckich gwiazd z dumą nosi kolorowe aparaty ortodontyczne.

Sławne twarze z aparatami ortodontycznymi

Media społecznościowe przyczyniły się do zwiększenia świadomości na temat znanych światowych gwiazd, które w młodości nosiły aparaty ortodontyczne - wśród nich są Katy Perry, Cristiano Ronaldo i Niall Horan z zespołu One Direction.

Niall zamieścił nawet na Twitterze swoje zdjęcia przed i po noszeniu aparatu, co bez wątpienia pomogło wywołać uśmiech na twarzach wielu młodych użytkowników aparatów ortodontycznych.

Odeszliśmy już od czasów, gdy aparat ortodontyczny wiązał się ze społecznym piętnem, a teraz żyjemy w czasach, gdy aparat ortodontyczny jest modny i pożądany. Zostały one zaakceptowane.

W The Dental Surgery jesteśmy ekspertami we wszystkich aspektach ortodoncji i chociaż nie twierdzimy, że jesteśmy ekspertami w dziedzinie mody dziecięcej, jesteśmy w stanie dodać do aparatów ortodontycznych dla dzieci odrobinę koloru.

Jeśli chcesz porozmawiać o wszelkich aspektach noszenia aparatu ortodontycznego, skontaktuj się z nami pod numerem telefonu 020 7680 1800 lub odwiedź naszą stronę kontaktową.