W związku z wprowadzeniem podatku od cukru w Polsce, obecnie widzimy więcej produktów zawierających sztuczne słodziki. Ale czy są one zdrowszą alternatywą?

Otyłość, cukier i dodatki

Jedną z sił napędowych wprowadzenia podatku cukrowego jest obecny kryzys otyłości mający miejsce w Wielkiej Brytanii. Według statystyk House of Commons Library, wskaźnik niebezpiecznej otyłości w Wielkiej Brytanii eksplodował z 19% populacji w 1993 r. do 29% w 2016 r.

Jak wszyscy wiemy, otyłość może prowadzić do wielu problemów, w tym chorób serca, niektórych nowotworów i cukrzycy. Ale czy cięcie cukru i przejście na sztuczne dodatki pomaga ludziom schudnąć? Niestety, jest to jedna z tych kwestii, która wydaje się mieć dwa sprzeczne ciała dowodowe.

Niektóre badania wykazały, że gdy ludzie codziennie spożywali napoje słodzone sztucznymi dodatkami, mieli zwiększone szanse na rozwój chorób serca i otyłości.[iii] Niektóre argumenty sugerują również, że ponieważ sztuczne słodziki aktywują pewne części naszego mózgu, które powodują głód, ludzie uzupełniają niedobór kalorii jedząc więcej jedzenia.

Z drugiej strony, jeśli weźmiemy pod uwagę, że przeciętna puszka napoju gazowanego może zawierać około 140 kalorii, to ma sens, że zamieniając się na alternatywę ze sztucznym słodzikiem, który dostarcza zero kalorii, utrata wagi może być lepiej zarządzana. Istnieje również argument, że jak napoje dietetyczne są sprzedawane w kierunku ludzi, którzy są prawdopodobnie chcą schudnąć już, ich spożycie kalorii może być pochodzi całkowicie od złych wyborów żywności i napoje są bez winy w złym spożyciu kalorii już konsumują.

słodkie napoje

Zdrowie jamy ustnej

Jako specjaliści w dziedzinie stomatologii, być może bardziej palącą kwestią jest wpływ, jaki zarówno cukier, jak i sztuczne słodziki mogą mieć na zdrowie jamy ustnej. Cukier jest bez wątpienia szkodliwy dla naszych zębów, powodując zwiększoną częstotliwość występowania próchnicy - ale czy sztuczne słodziki są równie szkodliwe?

Ponownie, wydaje się, że jest to kwestia sporna. Niektóre badania wysuwają tezę, że substancje te są równie szkodliwe dla zębów, ponieważ zmiękczają szkliwo zębów, przez co zęby stają się bardziej podatne na próchnicę.[iv]

I odwrotnie, inne źródła twierdzą, że ponieważ bakterie jamy ustnej żywią się cukrem, sztuczne słodziki są znacznie lepszym rozwiązaniem, ponieważ nie pozwalają na ten proces, hamując tym samym tworzenie się płytki nazębnej. Co więcej, stwierdzono, że niektóre sztuczne substancje słodzące, takie jak ksylitol, mają korzystny wpływ na zdrowie jamy ustnej ze względu na właściwości antybakteryjne.[v]

Co powinieneś zasugerować?

W końcu jasne jest, że należy przeprowadzić więcej niezależnych badań, aby ustalić, czy sztuczne słodziki są faktycznie bezpieczne, czy też kryją w sobie jakieś nieprzyjemne skutki zdrowotne.

Ze względu na tę niepewność, specjaliści powinni zalecać pacjentom spożywanie napojów, które nie zawierają żadnej z tych substancji, takich jak mleko czy woda. Być może pewnego dnia dowiemy się, czy możemy w pełni zaufać sztucznym słodzikom, ale do tego czasu lepiej być bezpiecznym niż żałować.