Mimo że podtlenek azotu jest stosowany w stomatologii od dziesięcioleci, wiele osób nadal ma błędne wyobrażenia na temat sedacji stomatologicznej. Na przykład, niektórzy uważają, że sedacja jest stosowana tylko w przypadku kanałów korzeniowych lub podczas rozległych, skomplikowanych zabiegów chirurgicznych w jamie ustnej. Czy potrafisz oddzielić fakty od fikcji? Obalmy kilka powszechnych mitów na temat sedacji stomatologicznej!

MIT 1: ISTNIEJE TYLKO JEDEN RODZAJ SEDACJI STOMATOLOGICZNEJ


W rzeczywistości istnieją trzy popularne formy sedacji stomatologicznej. Prawdopodobnie najpopularniejszą z nich jest podtlenek azotu - bezbarwny, bezwonny gaz, który uspokaja pacjentów podczas podstawowych zabiegów stomatologicznych. Gaz jest mieszany z tlenem i podawany przez małą maskę, która wygodnie mieści się nad nosem. Inne rodzaje sedacji stomatologicznej obejmują:

  • Świadoma sedacja doustna - tabletka przyjmowana o określonej porze przed wizytą.
  • Sedacja dożylna - sedacja, która jest podawana dożylnie (przez żyły).


MIT 2: PODTLENEK AZOTU PRZYPRAWI CIĘ O CHICHOTY

Mimo że podtlenek azotu jest często nazywany "gazem rozweselającym", prawdopodobnie nie będziesz powstrzymywać śmiechu, gdy Twój dentysta będzie pracował wewnątrz jamy ustnej. Zamiast tego poczujesz się niezwykle zrelaksowany, a może nawet poczujesz lekkie mrowienie. Podtlenek azotu nie usypia, więc będziesz w stanie usłyszeć i odpowiedzieć na wszelkie pytania lub polecenia dentysty.

stomatolog

MIT 3: SEDACJA STOMATOLOGICZNA NIE JEST BEZPIECZNA DLA DZIECI

Według Amerykańskiej Akademii Stomatologii Dziecięcej podtlenek azotu jest bezpiecznym i skutecznym sposobem uspokojenia dzieci, które wymagają leczenia stomatologicznego. Nawet jeśli Twoje dziecko nie wymaga zabiegu chirurgicznego w obrębie jamy ustnej, podtlenek azotu może pomóc, jeśli ma ono problemy z usiedzeniem w miejscu lub ma silny odruch wymiotny. Ponadto, sedacja stomatologiczna może pomóc złagodzić nerwy dzieci, które boją się wizyty u dentysty.

MIT 4: USPOKOJENIE STOMATOLOGICZNE ZAWSZE WYMAGA DŁUGIEGO CZASU, ABY PRZESTAŁO DZIAŁAĆ

Jedną z głównych zalet podtlenku azotu jest fakt, że jego działanie ustępuje niemal natychmiast po zdjęciu maski przez dentystę. W ciągu 15 minut pacjent prawdopodobnie poczuje się w pełni przytomny i będzie w stanie samodzielnie prowadzić samochód do domu lub pracy. Z drugiej strony, efekty doustnej i dożylnej sedacji utrzymują się nieco dłużej.

MIT 5: SEDACJA STOMATOLOGICZNA DZIAŁA U KAŻDEGO

Większość zdrowych dorosłych osób, które wymagają leczenia kanałowego lub innych rozległych zabiegów stomatologicznych, jest doskonałymi kandydatami do zastosowania sedacji. Jednak sedacja nie jest rozwiązaniem dla wszystkich. W szczególności dentyści mogą odradzać uspokojenie pacjentów, którzy:

  • są w ciąży
  • uczulenie na niektóre leki (np. benzodiazepiny)
  • Cierpią na przewlekłe zapalenie oskrzeli lub choroby układu oddechowego
  • Cierpią na przeziębienie, które powoduje duszność w nosie
  • Przyjmowanie leków, które mogą mieć negatywne skutki uboczne w połączeniu z doustnym lekiem uspokajającym


W końcu każdy przypadek pacjenta jest wyjątkowy. To, czy pacjent potrzebuje sedacji stomatologicznej i jaki rodzaj sedacji jest dla niego najlepszy, zależy od wielu czynników. Przed rozpoczęciem leczenia dentysta powinien wyraźnie poinformować pacjenta, jaki rodzaj sedacji zostanie zastosowany i czego można się spodziewać.