Wszyscy już wiemy, że tworzywa sztuczne stanowią poważny problem. Wystarczy obejrzeć kilka minut jednego z wielu filmów dokumentalnych poświęconych zanieczyszczeniu plastikiem, aby przekonać się o niszczących skutkach, jakie ten materiał wywiera na środowisko morskie i żyjące w nim stworzenia.

Prawdopodobnie wprowadziłeś już pewne zmiany w swoim zużyciu plastiku, ograniczając jednorazowe plastiki i inne przedmioty, których można łatwo uniknąć. Ale czy pomyślałeś o plastikowych przedmiotach, których używasz przez dłuższy czas, takich jak szczoteczka do zębów?

Od czasu wynalezienia nylonu w latach 30-tych XX wieku, szczoteczki do zębów są w przeważającej mierze plastikowe. Od tego czasu konstrukcja szczoteczki do zębów nie uległa większym zmianom, co ma ogromny wpływ na nasze środowisko, ponieważ każdego roku wyrzuca się miliardy tych przedmiotów.

Ogólnie zaleca się wymianę szczoteczki do zębów lub główki szczoteczki co 3-4 miesiące. Dzieje się tak dlatego, że we włosiu szczoteczki mogą gromadzić się szkodliwe bakterie, a jeśli włosie stanie się postrzępione, nie będzie ono tak skutecznie czyścić Twoich zębów i dziąseł.

szczoteczki

Jeśli założymy, że każda osoba w Wielkiej Brytanii wymienia swoją szczoteczkę do zębów co 3 miesiące, oznacza to, że każdego roku wyrzuca się aż 264 miliony szczoteczek do zębów. Ponieważ te przedmioty wykonane są z różnych rodzajów tworzyw sztucznych, nie nadają się do recyklingu. Dlatego też, jeśli są one wyrzucane w niewłaściwy sposób, często trafiają do rzek, mórz i innych środowisk wodnych.

Zatem, jakie są dostępne opcje, jeśli chcesz ograniczyć ilość plastiku w swojej rutynie dbania o zdrowie jamy ustnej? Główny problem ze szczoteczkami do zębów polega na tym, że na rynku nie ma realnej, w pełni biodegradowalnej opcji.

Istnieje wiele dobrych szczoteczek do zębów wykonanych z substancji takich jak bambus lub nadający się do recyklingu plastik, choć nieuchronnie nadal będą one miały nienadające się do recyklingu nylonowe włosie. Jednak wybór tych opcji pozwoli Ci znacznie ograniczyć ilość odpadów plastikowych.

Z drugiej strony, istnieją szczotki, które wykorzystują naturalne materiały, w tym włosie zwierzęce do produkcji włosia. Te opcje są w pełni biodegradowalne, ale mają swoje minusy. Ponieważ używają one włosia zwierzęcego, nie są odpowiednie dla wegetarian lub wegan. Co więcej, niektóre źródła sugerują, że włosie zwierzęce jest zbyt grube i może uszkodzić zęby. Istnieje również możliwość, że ponieważ włosie zwierzęce zatrzymuje wilgoć bardziej niż plastik, gromadzenie się bakterii w tych szczoteczkach jest znacznie większe niż w przypadku plastikowych alternatyw.

W ostatecznym rozrachunku najlepszym rozwiązaniem będzie prawdopodobnie wybór szczoteczki do zębów wykonanej z biodegradowalnego materiału, która wykorzystuje nylonowe włosie. Chociaż nadal będzie to przyczyniać się do problemu plastiku, szczoteczki te generują znacznie mniej odpadów plastikowych i nadal mogą zapewnić skuteczne czyszczenie jamy ustnej. Dopóki nie zostanie stworzona lepsza alternatywa, zmniejszenie wpływu Twojej szczoteczki do zębów na środowisko jest najlepszym z dostępnych kroków.