Leczenie kanałowe jest bardzo szeroko znaną procedurą stomatologiczną (i niesłusznie obawiającą się tej, która zazwyczaj nie powoduje więcej bólu niż rutynowe wypełnienie), ale skąd będziesz wiedzieć, czy rzeczywiście jej potrzebujesz? Celem leczenia jest usunięcie infekcji, która może powoli niszczyć Twój ząb od środka i ostatecznie stanowić zagrożenie dla Twojego ogólnego stanu zdrowia. Jeśli zauważysz jakiekolwiek objawy takiej infekcji, powinieneś od razu skontaktować się z dentystą prowadzącym pogotowie; poniżej przedstawiamy 5 typowych objawów, na które zawsze powinieneś zwracać uwagę.

 

1. UPORCZYWE BÓLE ZĘBÓW

Jeśli infekcja atakuje korzenie Twoich zębów, prawdopodobnie zauważysz u siebie pewien poziom bólu. Może to być ciągły ból, który nigdy nie ustępuje, lub może pojawiać się zawsze, gdy coś zjesz lub wypijesz. Nieleczony ból zęba może przeszkadzać w codziennym życiu i wpływać na ogólny stan psychiczny; dla ogólnego samopoczucia lepsza będzie jak najszybsza wizyta u stomatologa w nagłych wypadkach w celu ustalenia przyczyny.

2. WIDOCZNE USZKODZENIE ZĘBA

Pęknięcie w zębie jest nie tylko nieatrakcyjne. Jest to również miejsce, w którym szkodliwe bakterie mogą wniknąć i wywołać infekcję. Jeśli nie zadziałasz szybko, problem może dotrzeć do krwiobiegu i rozprzestrzenić się na resztę organizmu. Leczenie kanałowe da Twojemu dentyście szansę na usunięcie infekcji, która mogła się pojawić i naprawi uszkodzenie samego zęba za pomocą korony.

stomatolog

3. NADWRAŻLIWOŚĆ NA TEMPERATURĘ

Jeśli ząb boli Cię za każdym razem, gdy jesz łyżkę lodów lub bierzesz łyk kawy, jest to prawdopodobnie oznaka uszkodzenia nerwów i naczyń krwionośnych przez bakterie. Nadwrażliwość zębów może mieć wiele przyczyn, ale nie powinieneś wykluczać leczenia kanałowego jako potencjalnego rozwiązania, dopóki nie zostaniesz odpowiednio zbadany.

4. PODWINIĘTE DZIĄSŁA

Infekcje jamy ustnej zazwyczaj prowadzą do stanów zapalnych - innymi słowy, powodują bolesność i obrzęk dziąseł lub mogą powodować powstawanie guzków. Leczenie kanałowe jest często odpowiedzią na taki stan zapalny.

5. CIEMNIENIE ZĘBA

Ponieważ nerwy są stopniowo niszczone przez bakterie, Twój ząb zacznie przybierać ciemniejszy kolor. Ukrywanie przebarwień za pomocą licówek lub wybielania nie jest w tej sytuacji dobrym pomysłem; potrzebne jest leczenie, które bezpośrednio zajmie się problemem.

Wszystkie te objawy wymagają natychmiastowej opieki, ale nie ma powodu do paniki; leczenie kanałowe jest powszechną, bardzo skuteczną formą leczenia i w żadnym wypadku nie musi być bolesnym lub przerażającym doświadczeniem. Wręcz przeciwnie, wkrótce odczujesz ulgę zarówno od dyskomfortu, jak i od strachu przed utratą zęba w najbliższej przyszłości!