Nie ma czegoś takiego jak nieświeży oddech, każdy oddech jest dobry, jednak wszyscy doświadczyliśmy tych chwil, kiedy nagle zdaliśmy sobie sprawę, że nasz oddech nie pachnie tak świeżo, jak mógłby pachnieć. Obecnie, gdy w sklepach i środkach transportu publicznego trzeba zakrywać twarz, prawdopodobnie jesteś bardziej świadomy własnego oddechu niż kiedykolwiek wcześniej, co oznacza, że jeśli ma on nieprzyjemny zapach, prawdopodobnie szukasz rozwiązania.

Co więc możesz zrobić?

Wbrew powszechnemu przekonaniu, nieświeży oddech nie zawsze jest łatwy do wyeliminowania poprzez żucie gumy lub użycie płynu do płukania ust. Przyczyny nieświeżego oddechu są niezliczone, więc identyfikując ich przyczynę, możesz rozwiązać problem raz na zawsze.

Prawdopodobnie jedną z najważniejszych przyczyn nieświeżego oddechu jest choroba dziąseł. Ponieważ płytka nazębna i bakterie gromadzą się i powodują zapalenie dziąseł, może to powodować nieprzyjemny zapach, który może być trudny do usunięcia. Objawy choroby dziąseł obejmują krwawienie podczas szczotkowania oraz czerwone, opuchnięte dziąsła. Ważne jest, aby udać się do higienistki stomatologicznej i otrzymać dostosowany do potrzeb plan pielęgnacji jamy ustnej, zwłaszcza że nieleczona choroba dziąseł może w końcu doprowadzić do wypadania zębów.

Innym często pomijanym powodem nieświeżego oddechu może być fakt, że po prostu nie pijesz wystarczającej ilości wody. Jeśli Twoje usta stają się suche z powodu odwodnienia, daje to żyjącym tam bakteriom szansę na namnażanie się i powodowanie nieprzyjemnego zapachu. Pijąc więcej wody, będziesz produkować więcej śliny, która pomoże zmniejszyć poziom bakterii i sprawi, że Twój oddech będzie świeższy.

oddech

Winne może być także spożywanie niektórych pokarmów i napojów. Oczywiste jest, że jeśli zjesz coś z dodatkiem czosnku, prawdopodobnie przez jakiś czas będziesz mieć nieprzyjemny zapach z ust. Czy wiedziałeś jednak, że kawa i napoje alkoholowe mogą mieć taki sam efekt? Kawa jest pełna kofeiny, która wysusza jamę ustną, a alkohol, jak udowodniono, zaburza równowagę naturalnych bakterii w jamie ustnej, potencjalnie umożliwiając namnażanie się szkodliwych bakterii, które przyczyniają się do powstawania chorób dziąseł i przykrego zapachu z ust.

Istnieją również pewne ogólne warunki i problemy zdrowotne, które mogą być przyczyną nieświeżego oddechu. Osoby cierpiące na cukrzycę nie są w stanie prawidłowo wytwarzać insuliny, więc organizm ma tendencję do spalania zapasów tłuszczu. Powoduje to wytwarzanie ketonów, co może oznaczać cuchnący oddech. Niektóre leki również mogą powodować suchość w ustach. Należą do nich antydepresanty, leki przeciwhistaminowe, tabletki nasenne i inne. Jeśli zauważysz, że Twój oddech jest nieprzyjemny po zażyciu któregoś z tych leków, zazwyczaj możesz rozwiązać ten problem, pijąc dużo wody lub żując gumę do żucia, aby utrzymać produkcję śliny na wysokim poziomie.

Kolejną potencjalną przyczyną jest palenie.

Nie jest tajemnicą, że palenie ma wiele negatywnych skutków dla zdrowia, a nieświeży oddech może być spowodowany albo samym tytoniem, albo chorobami dziąseł, które palenie nieuchronnie wywołuje.

Jak widać, problem nieświeżego oddechu nie zawsze jest łatwy do rozwiązania. Jeśli jest to powracający problem, najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta u higienistki stomatologicznej lub stomatologa, którzy będą w stanie określić przyczynę i zaproponować rozwiązanie.