Wszyscy wiemy, że powinniśmy stawiać zdrowie jamy ustnej naszych dzieci na pierwszym miejscu. Pomimo tego, wydaje się, że nadal istnieje znaczny odsetek dzieci, które kończą szkołę podstawową bez podstawowych umiejętności życiowych, takich jak wiedza o tym, jak prawidłowo szczotkować zęby.

W rzeczywistości, badanie przeprowadzone przez Oral Health Foundation wykazało, że 1 na 10 dzieci nadal kończy szkołę podstawową bez tej umiejętności. Liczby te są oszałamiające, a jeśli zastosujemy tę statystykę do ogółu populacji, oznaczałoby to, że dosłownie setki tysięcy dzieci przechodzi do następnego etapu edukacji, nie wiedząc, jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej.

Choć szokujące, już od jakiegoś czasu istniały wskazówki dotyczące tego smutnego stanu rzeczy. Specjaliści w dziedzinie stomatologii byli świadomi kryzysu związanego z próchnicą zębów u dzieci już od kilku lat i podejmowali szereg działań, aby spróbować zwalczyć tę sytuację, ale co niepokojące, nie wydaje się, aby było lepiej.

Tak więc, jeśli masz dzieci, co powinieneś zrobić, aby zapewnić im edukację w zakresie zdrowia jamy ustnej, której potrzebują?

dziecko

Pierwszym krokiem jest upewnienie się, że przekazujesz im właściwe informacje i rozpoczęcie nauczania, gdy są młode, jak tylko pojawią się ich pierwsze zęby. Technika szczotkowania zębów ma zasadnicze znaczenie, a na YouTube lub podobnych stronach udostępniających filmy można znaleźć wiele doskonałych materiałów, które pokażą Ci, jak prawidłowo nauczyć dziecko szczotkowania zębów. Ważne jest również, aby wybrać pastę do zębów z fluorem. Pasty do zębów bez fluoru są znacznie mniej skuteczne w ochronie przed próchnicą, więc kupując pastę dla dzieci, upewnij się, że sprawdzasz zawartość fluoru, a także znajdź smak, który lubią, aby szczotkowanie zębów nie stało się czymś, czego aktywnie unikają. Należy również dopilnować, aby dzieci wypluwały jak najwięcej pasty po szczotkowaniu zębów (ale nie płukały ust wodą, ponieważ w przeciwnym razie zrezygnują z ochronnych właściwości fluoru).

Ważne jest również czyszczenie przestrzeni międzyzębowych. Z biegiem czasu nauczyliśmy się, że czyszczenie przestrzeni międzyzębowych jest równie ważne jak szczotkowanie, dlatego warto polować na produkty, których dzieci będą w stanie używać samodzielnie, aby osiągnąć ten cel wraz z wiekiem. Na przykład szczoteczki międzyzębowe są łatwym sposobem na usuwanie resztek między zębami i są dostępne w różnych rozmiarach, które pasują do każdej jamy ustnej.

Nie obawiaj się poświęcić czasu na nadzorowanie szczotkowania zębów w miarę dorastania, aby upewnić się, że Twoje dzieci robią to prawidłowo. Jeśli Twoje dzieci mają z tym problemy, być może przeznacz kilka wieczorów w tygodniu na odświeżenie ich pamięci na temat techniki i opowiedzenie im o tym, co może się stać, jeśli ich zęby ulegną próchnicy. Może to być przerażające, ale zdrowie jamy ustnej jest ważne przez całe życie, więc twarda rzeczywistość jest czymś, o czym nie powinieneś się bać rozmawiać.

Jeśli dzieci są przyszłością, musimy wpajać im dobre nawyki, aby zapewnić, że wchodzą w każdy etap swojego życia z wiedzą, której potrzebują, aby utrzymać zdrowie jamy ustnej w jak najlepszym stanie. Poświęcając czas na upewnienie się, że Twoje potomstwo prawidłowo czyści zęby, możesz uchronić je przed kryzysem związanym z próchnicą u dzieci i przekazać im umiejętności potrzebne do prowadzenia zdrowego stylu życia w przyszłości.