Na pierwszy rzut oka chirurgia stomatologiczna często kojarzy się z niebezpiecznymi zabiegami, które mogą wywołać strach u pacjentów z poważnymi problemami w jamie ustnej. Choć to skojarzenie jest prawdziwe, to jest ono nieprawdziwe. Strach nie jest konieczny dzięki nowym osiągnięciom medycyny i bezbolesnym znieczuleniom. Jeśli kiedykolwiek miałeś zabieg ekstrakcji (tj. Możesz sobie wyobrazić, jak trudne jest dla dentysty usunięcie zęba. Jeśli w grę wchodzi ząb mądrości, może to być jeszcze trudniejsze zadanie. Wymaga siły i specjalnego przygotowania. Jest to coś, co muszą zrobić wszyscy lekarze, a zwłaszcza ci, którzy specjalizują się w chirurgii stomatologicznej.

Na czym polega chirurgia stomatologiczna? W jakich sytuacjach może być przydatna?

Co wyróżnia chirurgię stomatologiczną?

Każdy dentysta nie jest chirurgiem. Jednak każdy dentysta jest chirurgiem stomatologicznym. Wynika to z faktu, że ten ostatni posiada nie tylko dyplom lekarza dentysty, ale także specjalizację z chirurgii stomatologicznej. Przewartościował również swoją wiedzę na temat chorób czaszkowo-twarzowych, przyzębia i błony śluzowej jamy ustnej. Dzięki temu może skutecznie leczyć poważniejsze problemy niż te, z którymi poradzi sobie zwykły dentysta.

Zajmuje się jednak nie tylko poważnymi przypadkami. W ramach codziennej pracy stomatologa zajmuje się również leczeniem kanałów korzeniowych oraz leczeniem zmian próchniczych. Jeśli chirurg stomatologiczny jest częścią zespołu, zostanie wezwany, aby pomóc pacjentowi ze skomplikowanym problemem w jamie ustnej.

Bogata wiedza i doświadczenie chirurga stomatologicznego pozwala na wykonywanie wysokiej jakości zabiegów z bardzo dużą dokładnością. Nowoczesny sprzęt, taki jak mikroskop, wspomaga go w pracy. Może on wyraźnie zobaczyć miejsce zabiegowe i oczyścić je nawet z najmniejszych zmian. Mikroskop jest szczególnie przydatny podczas leczenia kanałowego. Jest on niezbędny do oczyszczenia wszystkich kanałów.

Na czym polega chirurgia stomatologiczna?

Chirurg stomatologiczny w swojej praktyce spotyka się z prostymi i bardziej skomplikowanymi przypadkami zmian chorobowych.

Najczęściej wykonywane zabiegi

Chirurgia stomatologiczna to specjalność, która dotyczy przede wszystkim:

  • Leczenia i usuwania zębów mądrości lub ósemek
  • Usuwania zmian łagodnych i złośliwych
  • Usuwania zębów stałych, szczególnie tych z zakrzywionymi korzeniami
  • Plastyki zatok,
  • Usuwanie zębów zatrzymanych
  • Usuwanie korzeni, które pozostały po uszkodzeniu zęba.
  • Leczenie:
  • przetok,
  • ropni,
  • Choroby ślinianek.
  • Nacinanie języka, więzadeł.
  • Czynności wchodzące w skład procesu leczenia protetycznego.

Dowiedz się więcej na cdcstomatologia.pl/chirurgia-stomatologiczna.html.

Chirurgia Stomatologiczna

Chirurdzy stomatologiczni mogą wykonywać również skomplikowane zabiegi

Autotransplantacja jest jednym z wielu zabiegów w chirurgii stomatologicznej. Jest to zabieg polegający na przeniesieniu jednego zęba na wolne miejsce po utracie innego zęba. Chociaż powszechne jest umieszczanie korony, protezy szkieletowej lub mostu na implancie po usunięciu zęba, nie będzie on taki sam jak naturalny ząb. Niektórzy ludzie szukają pomocy u dentysty, który pomoże im przeszczepić ząb z mniej ważnego miejsca w kluczowe miejsce w jamie ustnej.

Caldwell-Luc to kolejna operacja, która może być wykonana w ramach chirurgii stomatologicznej. Operacja Caldwell-Luc to nietypowy zabieg, w którym dentysta wchodzi do zatoki szczękowej w inny sposób. Procedura ta jest stosowana w przypadku silnego bólu, stanu zapalnego lub ciała obcego w zatoce szczękowej. Dzięki odkryciu dwóch lekarzy chirurg może dostać się do zmian przez dół nadoczodołowy i przedsionek jamy ustnej.

Jakie są przeciwwskazania do chirurgii stomatologicznej?

Poza nietolerancją znieczulenia ogólnego, która jest najczęstszym powodem operacji stomatologicznej, przeciwwskazań jest bardzo niewiele. Do najczęstszych, i zazwyczaj tymczasowych, należą:

  • Infekcje podczas zabiegu,
  • Nieuregulowane ciśnienie krwi, zwłaszcza wysokie,
  • Martwica kości
  • Choroby nowotworowe, w których istnieje duże ryzyko wystąpienia przerzutów.

Ważne jest, aby poinformować dentystę o wszelkich problemach zdrowotnych, które masz przed ważnym zabiegiem stomatologicznym. Należą do nich wszelkiego rodzaju alergie, a także choroby. Należy to zrobić niezależnie od tego, czy dentysta przeprowadzi wywiad lekarski, czy też nie. Informacje te nie tylko poprawią skuteczność operacji i przyspieszą powrót do zdrowia, ale także zmniejszą ryzyko wystąpienia powikłań.