Każdy dentysta lub higienistka stomatologiczna wiele razy słyszał od pacjentów pewne pytania.

Jaki jest najlepszy sposób szczotkowania zębów? Jak ważne jest nitkowanie zębów? Czy mogę dostać naklejkę (głównie młodzi pacjenci...); tego typu rzeczy.

Jedno z częstych pytań dotyczy zapalenia dziąseł; a mianowicie, czy samo zapalenie dziąseł jest powszechne.

W tym wpisie nie tylko odpowiemy na to pytanie, ale też sięgniemy nieco głębiej.

Sprawdzimy, dlaczego tak naprawdę nie ma znaczenia, jak powszechne jest zapalenie dziąseł, gdzie znajduje się ono na skali problemów stomatologicznych, a także podamy kilka wskazówek dotyczących kolejnych kroków, zarówno w celu usunięcia zapalenia dziąseł, jak i zapobiegania jego nawrotom.

Jest to dość obszerny temat, więc lepiej bierzmy się do pracy.

Zaczynając od podstawowego pytania: "Jak często występuje zapalenie dziąseł?", należy odpowiedzieć, że jest ono bardzo częste.

Według Brytyjskiego Towarzystwa Periodontologicznego zapalenie dziąseł jest powszechne, a krwawienie dziąseł dotyczy 55% dorosłych.

Jak częste jest moje zapalenie dziąseł? To niewłaściwe pytanie

Chcemy jednak powiedzieć, że odsetek ten nie ma większego znaczenia - wraz ze zmianami demograficznymi w Wielkiej Brytanii i starzeniem się społeczeństwa istnieje duże prawdopodobieństwo, że 54% zbliży się do 60%.

Nie ma to jednak większego znaczenia dla Ciebie - osoby, która być może zastanawia się, czy masz zapalenie dziąseł, czy nie.

Jeśli Twoje dziąsła są w stanie zapalnym, jeśli krwawią podczas szczotkowania lub nitkowania, istnieje duże prawdopodobieństwo, że masz zapalenie dziąseł lub inne schorzenie przyzębia.

Nie ma w tym nic wstydliwego i nie musi to być znak, że świadomie i rażąco zaniedbujesz higienę jamy ustnej.

Jest to po prostu stan, którego trudno uniknąć w życiu. Każda higienistka stomatologiczna miała do czynienia z zapaleniem dziąseł i podobnymi schorzeniami setki lub tysiące razy; jest to dla niej rutynowe postępowanie.

Fakt, że zapalenie dziąseł jest tak powszechne, może jednak prowadzić do fałszywego poczucia bezpieczeństwa.

Skoro jest tak powszechne, to nie może być zbyt złe, prawda? Nieprawda.

Zapalenie dziąseł samo w sobie może nie wyrządzić długotrwałych szkód, choć krwawiące, bolesne dziąsła nie są czymś, z czym warto żyć, podobnie jak towarzysząca im halitoza (nieświeży oddech).

Zapalenie dziąseł i zapalenie przyzębia

Nieleczone zapalenie dziąseł może również przekształcić się w zapalenie przyzębia, a następnie w zaawansowane zapalenie przyzębia; są to poważniejsze choroby z rodziny chorób przyzębia.

Zapalenie przyzębia polega na tym, że choroba dziąseł rozprzestrzenia się na tkanki i kości leżące u ich podłoża, powodując ich niszczenie.

O ile zapalenie dziąseł jest stosunkowo łagodne, o tyle zapalenie przyzębia może prowadzić do rozchwiania zębów, a nawet do ich utraty; powiązano je również z szeregiem innych schorzeń - istnieją badania, w których powiązano zapalenie przyzębia ze zwiększonym ryzykiem udaru, zawału serca i chorób płuc.

Jeśli podejrzewasz u siebie zapalenie dziąseł, powinieneś jak najszybciej poddać się badaniom - już teraz możesz zarezerwować wizytę u nas.

Jeśli jest to zapalenie dziąseł, łatwo je wyleczyć, ale jeśli jest to bardziej zaawansowane zapalenie przyzębia, należy jak najszybciej zgłosić się do jednej z higienistek lub periodontologa w naszej przychodni w centrum Londynu.

Aby przeciwdziałać temu schorzeniu, należy usunąć całą płytkę nazębną i zwapniałe osady, w tym z miejsc położonych głęboko poniżej linii dziąseł w przypadku zapalenia przyzębia.

Walka z zapaleniem przyzębia wymaga zazwyczaj kilku wizyt, podczas których przeprowadza się leczenie i ściśle monitoruje reakcję po każdej sesji.

Po wyleczeniu, niezależnie od tego, czy jest to zapalenie dziąseł czy zapalenie przyzębia, sprawdza się stara zasada, że lepiej zapobiegać niż leczyć.

Pacjent otrzyma poradę, jak utrzymać właściwą higienę jamy ustnej, w tym jak najlepiej szczotkować zęby.

Warto też zastanowić się nad tym, jakich pokarmów najlepiej unikać (lub spożywać je tylko z umiarem) i jakie inne zmiany stylu życia mogą być korzystne dla higieny jamy ustnej (przeczytaj nasz wpis na ten temat tutaj).

Miejmy nadzieję, że te drobne zmiany w higienie jamy ustnej w połączeniu z regularnymi wizytami u higienistki sprawią, że będziesz szczęśliwie wolny od zapalenia dziąseł.

Należy dodać, że zapalenia dziąseł nie można skutecznie leczyć w domu.

Można oczywiście poprawić własną higienę jamy ustnej, lepiej szczotkując zęby i stosując odpowiednie płyny do płukania jamy ustnej, ale nie można przeprowadzić głębszego czyszczenia, które usunie całą stwardniałą płytkę nazębną (kamień nazębny).

Oczywiste jest, że paradontozy nie można leczyć w domu. Nie można go też zdiagnozować samodzielnie - i w tym tkwi główny powód, dla którego zawsze należy poddawać się kontroli pod kątem krwawienia dziąseł.

To bardzo ważne dla Twojego zdrowia, aby dowiedzieć się, czy cierpisz na zwykłe, stare zapalenie dziąseł, czy na poważniejsze zapalenie przyzębia.

Trochę o nas:

W The Dental Surgery oferujemy pełen zakres prywatnych zabiegów stomatologicznych i higienicznych, wykonywanych przez wykwalifikowanych i pełnych pasji specjalistów w naszym światowej klasy gabinecie w londyńskim City.

Zakres naszych zabiegów rozciąga się od stomatologii profilaktycznej (w tym higieny jamy ustnej, odbudowy zębów, leczenia wrażliwych zębów i dzieci, rozpoznawania chorób dziąseł i raka jamy ustnej), przez zaawansowaną stomatologię (w tym ortodoncję, implanty stomatologiczne, endodoncję i periodontologię), po rozwiązania kosmetyczne, takie jak wybielanie zębów i estetyka twarzy poprawiająca uśmiech.

Naszym celem jest wyróżnienie się jako gabinet oferujący kompleksową stomatologię najwyższej jakości, która poprawia jakość życia naszych pacjentów. Pracujemy dla naszych pacjentów, którzy przez cały czas będą traktowani z godnością, zrozumieniem i szacunkiem.

- Chcesz być na bieżąco z naszym blogiem, który jest pełen porad dotyczących higieny jamy ustnej, a także łatwo zarządzać wizytami u dentysty online? Poszukaj The Dental Surgery w odpowiednim sklepie z aplikacjami.