Otyłość u dzieci jest rosnącym problemem w Stanach Zjednoczonych. W ciągu ostatnich 30 lat wskaźniki otyłości wśród dzieci (w wieku 6-11 lat) podwoiły się, a wśród nastolatków (w wieku 12-19 lat) wzrosły czterokrotnie. W latach 1980-2012 wskaźnik otyłości u dzieci wzrósł z 7% do 18%, a u nastolatków z 5% do 21%. W 2012 r. ponad jedna trzecia dzieci i młodzieży miała nadwagę lub była otyła.

Aby odwrócić ten niepokojący trend, ważne jest, aby uczyć swoje dziecko korzyści płynących z prowadzenia zdrowego stylu życia w młodym wieku. W tym wpisie poznasz przyczyny otyłości u dzieci oraz kroki, które możesz podjąć, aby zdrowy styl życia stał się rzeczywistością w Twoim domu.

Przyczyny otyłości u dzieci

Istnieje wiele czynników, które mogą przyczynić się do otyłości u dzieci, choć większość z nich sprowadza się do złych nawyków żywieniowych i braku aktywności fizycznej. Istnieje jednak kilka czynników, które mogą stanąć na drodze do prowadzenia zdrowego stylu życia. Należą do nich między innymi: środowisko, gospodarka, czas wolny i niewłaściwy sen.

Środowisko

Obecnie wiele ulic i przedmieść jest zaprojektowanych w taki sposób, że chodzenie i aktywność fizyczna nie są konieczne. Samochody stoją tuż przed naszymi drzwiami dzięki podjazdom, a sklepy są umieszczone na tyle daleko, że musimy do nich dojeżdżać samochodem. Według National Institutes of Health, supermarkety są często umieszczane dalej od dzielnic o niskich dochodach. Nie tylko to, ale również dostarczają gorszej jakości świeże produkty. Ponadto, aby dostać się do sklepu, często trzeba minąć wiele restauracji typu fast-food, więc może łatwiej jest po prostu zatrzymać się tam na lunch.

Ekonomia 

W dzisiejszej gospodarce wiele rodzin obniża swój budżet na zakupy spożywcze, aby zaoszczędzić pieniądze. Często prowadzi to do kupowania gotowych produktów, które są bogate w tłuszcz i zawierają mało wartości odżywczych, tworząc złe nawyki żywieniowe. Również z powodu gospodarki, wiele szkół, aby zaoszczędzić pieniądze, ogranicza zajęcia WF-u i inne programy sportowe, odbierając w ten sposób możliwość aktywności fizycznej.

 

Czas wolny

Technologia jest wspaniała, ale również bardzo zmieniła sposób spędzania wolnego czasu. Dla dzieci czas, który kiedyś był przeznaczony na zabawę na świeżym powietrzu, teraz spędzają przed telewizorem lub komputerem. Jeśli spędzanie czasu w ten sposób stanie się nawykiem, może przyczynić się do siedzącego trybu życia, co z kolei spowoduje długotrwałe problemy zdrowotne.

Słaby sen

W nowym badaniu przeprowadzonym przez Massachusetts General Hospital for Children wykazano, że to, jak dobrze dziecko śpi, ma negatywną korelację z ilością tłuszczu u tego dziecka. Dzieci, które miały niższy poziom wystarczającej ilości snu stwierdzono wyższy poziom tłuszczu brzusznego i innych środków, które mogą wskazywać na otyłość.

 

Wyrabianie zdrowych nawyków żywieniowych u dziecka

Jako rodzice, istnieją sposoby, które mogą pomóc zachęcić dziecko do zdrowego odżywiania się i życia.

1. Dostosuj swój budżet na zakupy. Jak wspomniano powyżej, ograniczony budżet na artykuły spożywcze może utrudnić zdrowe odżywianie. Czy Twoja rodzina może sobie poradzić, mając tylko jeden samochód? Czy naprawdę potrzebujesz tych wszystkich kanałów telewizyjnych? Jeśli to w ogóle możliwe, dokonaj cięć w budżecie, aby zostawić miejsce na zdrowsze opcje spożywcze. Ogranicz też ilość kupowanego śmieciowego jedzenia i postaw na zdrowsze przekąski. Torba precli zamiast chipsów lub jogurt zamiast lodów może przejść długą drogę.

2. Zachęcaj do aktywności fizycznej. Równie ważne jak zdrowe odżywianie jest pozostawanie aktywnym. Ogranicz ilość czasu spędzanego przez dzieci na oglądaniu telewizji lub graniu na komputerze i zachęcaj je do zabawy na świeżym powietrzu w wolnym czasie. Możesz również zachęcić je do uprawiania sportu po zajęciach szkolnych. Jeśli naprawdę potrzebują motywacji, wyznacz dla rodziny czas na wspólne robienie czegoś aktywnego - np. spacer lub nocny wypad na kręgle.

 

3. Zapakuj dzieciom lunch. Jeśli szkolna stołówka twoich dzieci nie ma zdrowych opcji, zapakuj dzieciom lunch, który będą mogły zjeść zamiast tego.

4. Spraw, aby zdrowe jedzenie było zabawą. Dzieci często nie lubią jeść zdrowej żywności, ponieważ wydaje im się ona nudna. Oto kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby zdrowe jedzenie wydawało się bardziej ekscytujące:

  • Używaj zdrowych dipów, takich jak ranch lub hummus, aby jedzenie warzyw było przyjemniejsze. Wymyśl kreatywne nazwy dla zdrowej żywności, aby brzmiały lepiej. Posypuj cukrem, który może dodać odrobinę słodyczy i sprawić, że nijaka żywność będzie smakować lepiej. Uważaj jednak, by używać cukru z umiarem.

5. Dawaj dobry przykład. Być może najważniejszą rzeczą, jaką rodzice mogą zrobić w zachęcaniu swoich dzieci do jedzenia zdrowsze jest dobry przykład. Jeśli dzieci widzą, że ich rodzice jedzą zdrowo i pozostają aktywni, będą bardziej skłonni do naśladowania.

Pamiętaj, że niezależnie od tego, co jesz Ty lub Twoje dziecko, kluczem jest spożywanie tego z umiarem. Pomóż dziecku kontrolować porcje podczas jedzenia, zwłaszcza gdy ma do czynienia z niezdrową żywnością. Jeśli masz jakieś pytania dotyczące otyłości u dzieci lub tego, jak lepiej pomóc dziecku wyrobić zdrowe nawyki żywieniowe, porozmawiaj ze swoim pediatrą.

Jak uczysz swoje dziecko zdrowych nawyków żywieniowych? Przeczytaj więcej na: http://orto-donta.eu