Zaktualizowano: 2/18/2020

Wizyta u dentysty może być nerwowym przeżyciem. Przy pierwszej wizycie u danego dentysty jest jeszcze straszniej, ponieważ możesz nie wiedzieć, czego się spodziewać. Z tego powodu bardzo ważne jest, abyś dobrze czuł się u swojego dentysty. Jeśli szukasz nowego dentysty, możesz skorzystać z poniższych wskazówek, aby znaleźć dentystę, który jest dla Ciebie odpowiedni.

Poproś o rekomendacje

Wybierając nowego dentystę, wiele razy możesz nie mieć pojęcia, od czego zacząć. American Dental Association sugeruje, aby zacząć od listy rekomendacji od przyjaciół i rodziny. Twój lekarz również może mieć jakieś rekomendacje. Przeprowadzasz się do nowego miasta lub stanu? Zapytaj swojego obecnego dentystę, czy zna jakiegoś dobrego stomatologa w okolicy. Otrzymanie rekomendacji od osób, którym ufasz, pomoże Ci poczuć się bardziej komfortowo z dentystą, którego ostatecznie wybierzesz.

Zrób wywiad z kilkoma dentystami

Po sporządzeniu listy polecanych dentystów, warto przeprowadzić z nimi wywiad. Poznanie dentysty nie tylko da Ci lepsze wyobrażenie o tym, jak prowadzona jest ich praktyka, ale też sprawi, że poczujesz się bardziej komfortowo, kiedy wejdziesz na wizytę. Ważne jest, aby przeprowadzić wywiad z więcej niż jednym dentystą, abyś miał inne opcje, jeśli jeden z nich nie wypali.

Jak przeprowadzać wywiad

Proces rozmowy kwalifikacyjnej powinien być czasem, w którym poznajesz dentystę i dowiadujesz się, czego możesz się po nim spodziewać, jeśli zdecydujesz się zostać pacjentem w jego gabinecie. Przed rozmową wymyśl listę rzeczy, które chcesz wiedzieć o dentyście. Przykładowe pytania, które możesz zadać to:

    Gdzie dentysta zdobył wykształcenie? Od jak dawna prowadzi praktykę? Czy są jakieś zabiegi, których dentysta nie wykonuje? Ile mniej więcej kosztują takie typowe procedury, jak badania, czyszczenie czy prześwietlenia? Czy dentysta akceptuje Twoje ubezpieczenie lub plan rabatowy?

Inne kwestie do rozważenia

Inne kwestie, które warto zadać sobie po wizycie u dentysty, to m.in:

    Czy personel był przyjazny i pomocny? Czy gabinet wydawał się czysty i uporządkowany? Czy biuro jest dogodnie położone? Jakie są godziny pracy gabinetu? Czy są one dogodne dla Ciebie?

Twój dentysta będzie kimś, kogo będziesz musiał odwiedzać kilka razy w życiu. Z tego powodu ważne jest, abyś znalazł zadowalającego Cię dentystę. Będziesz najbardziej zadowolony ze swojego dentysty, jeśli czujesz się z nim komfortowo i wiesz, czego się spodziewać. Postępując zgodnie z tymi krokami do znalezienia dentysty pomoże Ci znaleźć dentystę, który nie zawiedzie.