Słońce świeci, pogoda się ociepla, a Twoje dzieci już prawie skończyły szkołę na lato. Czy zastanawiałeś się już, jak zamierzasz chronić je przed słońcem?

Według portalu skincancer.org, każdego roku w Stanach Zjednoczonych diagnozuje się ponad 3,5 miliona przypadków raka skóry. Ponad 90 procent tych przypadków jest wywoływanych przez promienie ultrafioletowe słońca.

Oczywiście chcesz, aby Twoje dzieci bawiły się na świeżym powietrzu i ćwiczyły, ale nawet pół godziny spędzone na świeżym powietrzu może narazić je na oparzenia słoneczne, które później mogą prowadzić do czerniaka lub innych nowotworów skóry.

Przestrzeganie tych prostych zasad pomoże Ci tego lata chronić skórę swoją i swoich dzieci, a jednocześnie cieszyć się czasem spędzanym na świeżym powietrzu:

 

 

1. Wybieraj godziny przebywania na słońcu

Istnieją pewne pory dnia, kiedy słońce jest najsilniejsze. Zazwyczaj jest to czas między 10:00 a 16:00. Jeśli jesteś wtedy na zewnątrz, szukaj cienia, gdzie tylko możesz - np. pod dachem pawilonu lub pod dużym drzewem. Jeśli jesteś na plaży, weź ze sobą parasol. Możesz nawet wybrać się na plażę o zachodzie słońca. Byłby to piękny widok dla Ciebie i Twoich dzieci.

Uczestniczenie w zajęciach na świeżym powietrzu wczesnym rankiem lub późnym popołudniem może być również przyjemniejsze dla całej rodziny i lepsze dla Twojej skóry. Bez bezpośredniego światła słonecznego będziesz miał więcej energii, aby grać dłużej, zamiast wypalać się w upale po krótkim czasie.

2. Noś krem z filtrem każdego dnia

Codziennie? Tak. Chociaż może się to wydawać nieco ekstremalne, ekspozycja na słońce (każda ilość) kumuluje się w czasie i może powodować raka skóry w późniejszym okresie życia. Chociaż filtry przeciwsłoneczne nie są w stanie całkowicie Cię ochronić, to jednak zapewniają Ci dużą ochronę. Wybierz filtr przeciwsłoneczny o szerokim spektrum działania, który ma SPF co najmniej 15.

Upewnij się również, że używasz filtrów przeciwsłonecznych w sposób skuteczny.

3. Noś odzież ochronną

Latem większość ludzi nie myśli o tym, w jaki sposób ich ubrania chronią ich przed słońcem, ale ubrania zakrywające ramiona i nogi mogą zapewnić pewną ochronę przed promieniami UV.

Nie zapomnij o okularach przeciwsłonecznych! Twoje oczy również mogą ulec poparzeniu słonecznemu. Osoby o jaśniejszych oczach (niebieskich lub zielonych) są na to bardziej podatne niż inni. Pamiętaj, aby nosić okulary przeciwsłoneczne zawsze, gdy przebywasz na słońcu. Szukaj okularów przeciwsłonecznych, które zapewniają ochronę zarówno przed promieniami UVA, jak i UVB.

Potrzebujesz pomocy w wyborze ubrania? Dowiedz się, jakie ubrania zapewnią Ci ochronę, a jednocześnie będą chłodne.

USAG - Humphreys / Flickr / CC BY

 

4. Nie daj się poparzyć

Choć większość ludzi nie traktuje oparzeń słonecznych zbyt poważnie - zazwyczaj większość z nich po prostu opala się następnego dnia - jedno oparzenie słoneczne może zwiększyć ryzyko zachorowania na czerniaka, który jest najbardziej śmiertelną formą raka skóry. Aby zmniejszyć to ryzyko, upewnij się, że Ty i Twoje dzieci nie spędzacie długich okresów czasu na słońcu. Jeśli przebywasz na słońcu, upewnij się, że stosujesz odpowiednie środki ostrożności - używasz kremu z filtrem przeciwsłonecznym i odzieży zakrywającej - oraz że zakrywasz się, gdy poczujesz, że Twoja skóra zaczyna się czerwienić.

Jeśli masz niemowlęta, upewnij się, że trzymasz je z dala od bezpośredniego światła słonecznego, aby nie doznały oparzeń słonecznych. Ich skóra ma mało melaniny, która zapewnia skórze, włosom i oczom większą ochronę przed słońcem. Dlatego niemowlęta są bardziej podatne na szkodliwe działanie promieni słonecznych. Możesz pomóc je chronić, ubierając je w ubrania, które zakrywają większość skóry, gdy wychodzą na zewnątrz, dając im kapelusz, aby chronić ich twarz i stosując krem z filtrem przeciwsłonecznym na wszystkie obszary skóry, które jeszcze są widoczne.

5. Unikaj kabin do opalania

Późna zima i wiosna to najbardziej pracowity czas dla salonów opalania. Nastolatki próbują się opalić na wiosenne balety i studniówki, a wszyscy inni próbują się opalić na sezon kostiumów kąpielowych.

Niestety, osoby często korzystające z salonów opalania są bardziej narażone na rozwój raka skóry niż ci, którzy tego nie robią. Chociaż może się wydawać, że opalanie w domu jest bezpieczniejsze niż na zewnątrz, solarium może wyrządzić tyle samo, jeśli nie więcej szkód niż opalanie na zewnątrz. W tym roku zrezygnuj z solarium i zaakceptuj swoją skórę w takim kolorze, w jakim jest. Będzie mnóstwo ludzi, którzy właśnie to robią.

6. Badaj się pod kątem oznak raka skóry

Mniej więcej raz w miesiącu badaj siebie i swoje dzieci pod kątem oznak raka skóry, wykonując poniższe kroki:

  • Zacznij od głowy i twarzy. Użyj suszarki do włosów, aby sprawdzić czubek głowy. Zbadaj dłonie (nawet paznokcie), łokcie, ramiona, pachy, tułów i tułów. Sprawdź plecy, tył szyi i inne miejsca, które trudno dostrzec. One również nie są odporne na działanie promieni słonecznych. Usiądź i sprawdź swoje nogi i stopy. Zwróć szczególną uwagę na podeszwy stóp, pięty, palce i paznokcie. Sprawdź również swoje strefy intymne.

 

Jeśli zauważysz jakiekolwiek zmiany na skórze, może to być znak ostrzegawczy przed rakiem skóry. Niektóre z tych zmian obejmują:

  • Plamy lub owrzodzenia, które nadal swędzą, tworzą skorupę, strup, bolą lub krwawią Otwarte owrzodzenia, które nie goją się w ciągu dwóch tygodni Rozrost skóry, znamiona, znamiona urody lub brązowe plamy, które zmieniają kolor lub wygląd; zmieniają teksturę; zwiększają rozmiar lub grubość; są asymetryczne; mają nieregularny kontur lub obwód; są większe niż 6 mm lub pojawiły się po 21 roku życia.

Źródło: https://www.skincancer.org/prevention/sun-protection/prevention-guidelines/preventing-skin-cancer

Więcej informacji na temat różnych rodzajów raka skóry i ich objawów można znaleźć na stronie cancer.org. Upewnij się również, że porozmawiasz z dermatologiem, jeśli zauważysz jakiekolwiek zmiany na swojej skórze.

7. Co roku zgłaszaj się do lekarza na badanie pod kątem raka skóry

Choć wydaje Ci się, że możesz sprawdzić, czy nie masz objawów raka skóry, Twój lekarz może zrobić to lepiej. Upewnij się, że co miesiąc sprawdzasz, czy nie masz objawów raka skóry i co roku zgłaszasz się do lekarza na badanie pod kątem raka skóry. Jeśli Ty lub Twój lekarz zauważycie coś podejrzanego, jak najszybciej udajcie się do dermatologa. Zostali oni specjalnie przeszkoleni, aby rozumieć i wiedzieć o zmianach na Twojej skórze. W przypadku wczesnego wykrycia, dermatolog będzie w stanie zająć się podejrzanymi obszarami, aby nie przekształciły się one później w czerniaka. Warto również porozmawiać z lekarzem swojego dziecka, aby upewnić się, że on również bada je pod kątem oznak raka skóry.

Jak chronisz swoją skórę przed słońcem latem? Przeczytaj więcej na: http://orto-donta.eu