Jeśli jesteś w ciąży lub myślisz o zajściu w ciążę, jest kilka rzeczy, które powinnaś wiedzieć o swojej opiece stomatologicznej. Przy wielu wizytach u lekarza, rozmowach o budżecie i przygotowaniach, które mają miejsce w czasie ciąży, opieka stomatologiczna może nie być pierwszą rzeczą, o której myślisz przygotowując się na przyjście dziecka, ale jest ona bardzo ważna.

Stan Twoich zębów może mieć wpływ na Twoje dziecko. I odwrotnie, dziecko może mieć wpływ na Twoje zęby. Dlatego tak ważne jest, abyś stosowała się do poniższych kroków w utrzymaniu właściwej higieny jamy ustnej przed, w trakcie i po ciąży.

Przed ciążą

Jeśli planujesz zajść w ciążę, umów się na wizytę u dentysty zanim to nastąpi. Na wizycie porozmawiaj z dentystą o czyszczeniu zębów, zbadaniu tkanki dziąseł i wszelkich problemach zdrowotnych jamy ustnej. Nie powinnaś poddawać się żadnym poważnym zabiegom stomatologicznym w czasie ciąży. Zabiegi te są możliwe do wykonania, ale z pewnością nie są idealne.

W czasie ciąży

Porozmawiaj z dentystą

Pierwszym krokiem do dbania o zęby podczas ciąży jest upewnienie się, że Twój dentysta wie, że jesteś w ciąży. Ważne jest, aby o tym wiedział, aby mógł podjąć odpowiednie środki ostrożności przy leczeniu Ciebie.

Kolejnym ważnym krokiem jest podanie dentyście nazw leków, które zażywasz, w tym wszelkich witamin prenatalnych, tak aby dentysta nie użył podczas zabiegu dentystycznego niczego, co mogłoby kolidować z tymi lekami.

 

Kiedy jest to bezpieczne?

Wiele osób kwestionuje bezpieczeństwo leczenia stomatologicznego u kobiet w ciąży. Rutynowa opieka stomatologiczna jest jednak bardzo bezpieczna, o ile dentysta wie, że jesteś w ciąży. Nie korzystanie z opieki dentystycznej w tym okresie byłoby bardziej ryzykowne ze względu na większą podatność na choroby i infekcje zębów w ciąży.

Ale chociaż korzystanie z opieki dentystycznej w czasie ciąży jest bezpieczne, są pewne okresy, w których powinnaś jej unikać. Pierwszy trymestr ciąży i druga połowa trzeciego trymestru to dwa takie okresy, w których należy unikać opieki stomatologicznej. Te etapy ciąży mają decydujące znaczenie dla wzrostu i rozwoju Twojego dziecka. Najlepszym momentem na szukanie opieki stomatologicznej jest drugi trymestr ciąży. Zabiegi stomatologiczne, które nie są pilne, powinny być odłożone do czasu po porodzie.

Profilaktyka

W ciąży należy wziąć pod uwagę, że poziom hormonów wzrasta, co powoduje obrzęk dziąseł. Regularne wizyty u dentysty mogą pomóc zapobiec rozwojowi infekcji w jamie ustnej. Jest to ważne, ponieważ niektóre infekcje, takie jak choroba dziąseł (zwana również paradontozą), zostały powiązane z przedwczesnym porodem.

Przedwczesny poród może być spowodowany zwiększonym poziomem hormonów i cząsteczek zapalnych w krwiobiegu, co jest wynikiem stanu zapalnego. Ponieważ kobiety w ciąży mają zwiększone ryzyko wystąpienia choroby dziąseł (stan zapalny dziąseł), szczególnie ważna jest profilaktyka.

 

Prace stomatologiczne

Rutynowe prace dentystyczne, takie jak wypełnienia i korony, powinny być wykonywane w czasie ciąży, aby zmniejszyć ryzyko infekcji. Prace te powinny być wykonane w drugim trymestrze. W trzecim trymestrze może być ci bardzo trudno leżeć na plecach przez czas potrzebny do wykonania tego zabiegu.

Inne zabiegi stomatologiczne należy odłożyć do czasu po porodzie, chyba że jest to nagły przypadek, np. leczenie kanałowe lub usunięcie zęba.

Zwłaszcza zabiegi kosmetyczne, takie jak implanty czy aparaty ortodontyczne, powinny być zawsze odłożone do czasu po porodzie.

Znieczulenie

Ważnym zagadnieniem dla kobiet w ciąży poddających się zabiegom stomatologicznym jest znieczulenie. Jeśli konieczne jest wykonanie zabiegu stomatologicznego, znieczulenie powinno być minimalne. Chociaż środki znieczulające stosowane przez stomatologów są bezpieczne, możesz podjąć dodatkowe środki ostrożności, zlecając ich użycie jak najmniejszej ilości. Przy minimalnym znieczuleniu możesz poprosić o dodatkowe znieczulenie podczas pracy stomatologicznej, jeśli odczuwasz ból. Pamiętaj, że chcesz czuć się wystarczająco komfortowo, aby stres dla Ciebie i Twojego dziecka był mniejszy, ale nie za bardzo ze względu na Twoje dziecko. Zbyt duża dawka środka znieczulającego może być szkodliwa dla dziecka.

Po zabiegu stomatologicznym dentysta może zalecić coś, co pomoże leczyć infekcje lub im zapobiegać. Penicylina, klindamycyna i amoksycylina są powszechnie zalecane kobietom w ciąży po zabiegu stomatologicznym, ponieważ zostały oznaczone jako leki kategorii B pod względem bezpieczeństwa. Oznacza to, że nie wykazały one zagrożenia dla płodu w żadnym z trymestrów ciąży i można je bezpiecznie stosować.

Zdjęcia rentgenowskie

Zdjęcia rentgenowskie można zazwyczaj odłożyć do czasu po porodzie, chyba że konieczne jest wykonanie zabiegu stomatologicznego w trybie pilnym. W takim przypadku zdjęcia rentgenowskie są konieczne. Lekarz stomatolog zachowa jednak szczególną ostrożność podczas wykonywania zdjęć rentgenowskich, aby chronić Ciebie i Twoje dziecko. Należy podkreślić, że w ciągu ostatnich dziesięcioleci technologia sprawiła, że stosowanie promieniowania rentgenowskiego jest znacznie bezpieczniejsze. Jeśli potrzebujesz prześwietlenia, dentysta prawdopodobnie założy Ci fartuch ołowiany, który ochroni Ciebie i dziecko.

Najlepiej jednak, jeśli to możliwe, unikać nawet nagłych prześwietleń w pierwszym trymestrze ciąży, ponieważ jest to krytyczny okres w rozwoju organów dziecka.

Codzienna pielęgnacja

Poza typową rutyną "szczotkuj zęby dwa razy dziennie i nitkuj przynajmniej raz dziennie", kobiety w ciąży muszą podjąć dodatkowe kroki w celu utrzymania właściwej higieny jamy ustnej ze względu na niektóre z powszechnych skutków ubocznych ciąży. Mogą one obejmować:

  • Poranną chorobę. Czasami poranna choroba może powstrzymać kobietę przed umyciem zębów ze względu na smak pasty. W takim przypadku dentyści zalecają zmianę pasty na pastę o mdłym smaku. Pomoże Ci to w kontynuowaniu tej ważnej codziennej rutyny, nie będąc przy tym tak nieszczęśliwą. Twój dentysta lub higienistka mogą polecić Ci kilka dobrych marek do wypróbowania lub możesz kupić w sklepie kilka różnych marek w tubkach w rozmiarze podróżnym i sprawdzić, które z nich najlepiej sprawdzają się w Twoim przypadku. Ponadto, będziesz chciała wypłukać usta wodą lub płynem do płukania ust po porannej chorobie, aby upewnić się, że Twoje usta i zęby są czyste.
  • Jedz prawidłowo. Prawdopodobnie lekarz już udzielił Ci tego zalecenia, ale Twój dentysta również może je zaproponować. W ciąży unikaj słodyczy (choć może to być trudne) i stosuj zdrową, zbilansowaną dietę. Chociaż możesz o tym nie myśleć, kiedy Twoje dziecko się rozwija, pierwsze zęby zaczynają się wyrzynać około trzeciego miesiąca ciąży. Jedząc zdrową dietę zawierającą produkty mleczne, ser i jogurt, na przykład, możesz pomóc w rozwoju zębów, dziąseł i kości swojego dziecka.

Inne wskazówki dotyczące wizyt w gabinecie stomatologicznym

  • Zabierz ze sobą do gabinetu dentystycznego poduszkę, aby zapewnić komfort Tobie i Twojemu dziecku.
 
  • Przyniesienie ulubionej muzyki i słuchawek również pomoże ci poczuć się bardziej komfortowo. Powstrzymaj się od krzyżowania nóg, gdy siedzisz na fotelu dentystycznym. Pozwoli to zachować zdrowe krążenie, ponieważ jest to częsty problem w czasie ciąży. Pomimo tego, co zostało już wspomniane powyżej, upewnij się, że stosujesz zrównoważoną dietę, myjesz zęby pastą z fluorem zatwierdzoną przez ADA (American Dental Association) dwa razy dziennie i codziennie używasz nici dentystycznej.

Po ciąży

Kiedy już urodzisz i będziesz miała w końcu to cudowne dziecko w swoich ramionach, będziesz chciała odwiedzić swojego dentystę, aby upewnić się, że nie masz żadnych oznak choroby dziąseł. Jeśli doświadczyłaś problemów z dziąsłami będąc w ciąży, możesz być bardziej narażona na ich wystąpienie.

W jaki sposób utrzymujesz prawidłową higienę jamy ustnej podczas ciąży? Czy któryś z wymienionych kroków był dla Ciebie zaskoczeniem? Przeczytaj więcej na: http://orto-donta.eu