Przykro nam, że musimy Ci to powiedzieć, ale palenie jest bardzo szkodliwe dla Twoich zębów i ogólnego stanu zdrowia jamy ustnej. Powoduje zarówno uszkodzenia kosmetyczne, jak i poważniejsze problemy, takie jak choroby dziąseł, potencjalna utrata zębów, a nawet rak jamy ustnej.

W tym wpisie przyjrzymy się temu, co kryje się pod pojęciem zębów palacza, jakie skutki palenie może mieć dla zębów i zdrowia jamy ustnej, jak leczyć wszelkie problemy i dlaczego każdy palacz naprawdę powinien spróbować rzucić palenie - lub przynajmniej ograniczyć swój nałóg.

Oczywiste problemy

Skutki palenia są wyraźnie widoczne na zębach wielu palaczy - zęby zżółkły, a w niektórych przypadkach przybrały niemal jednolity, brązowy kolor. Takiemu przebarwieniu towarzyszy duże prawdopodobieństwo wystąpienia nieświeżego oddechu (halitozy) z powodu nagromadzenia się płytki bakteryjnej.

Te fizyczne produkty uboczne palenia mogą wpływać na pewność siebie i samoocenę. Każdy, kto obawia się, że jego zęby są mocno przebarwione, a także jest świadomy, że ma nieświeży oddech, prawdopodobnie będzie starał się ukryć swoje zęby - potencjalnie będzie się mniej uśmiechał i będzie mniej pewny siebie w rozmowie.

Te oczywiste problemy są wystarczającym powodem do podjęcia leczenia stomatologicznego, a także do rzucenia lub ograniczenia palenia, ale mogą też być oznaką poważniejszych uszkodzeń.

Długotrwałe uszkodzenia zębów spowodowane paleniem

Zabarwione zęby i nieświeży oddech mogą być leczone przez dentystów (o leczeniu porozmawiamy później), ale zęby palacza mogą być także oznaką bardziej palących problemów zdrowotnych.

Palenie tytoniu zwiększa ryzyko wystąpienia choroby dziąseł, znanej również jako zapalenie przyzębia - schorzenia, które może prowadzić do erozji kości pod dziąsłami, powodując rozchwianie zębów, a nawet potencjalnie prowadząc do ich utraty. Zapalenie przyzębia jest także powiązane z szeregiem innych poważnych schorzeń, w tym z cukrzycą, zwiększonym ryzykiem udaru mózgu i problemami z zajściem w ciążę.

Według danych Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) palenie papierosów dwukrotnie zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania na zapalenie przyzębia.

Palenie tytoniu zmniejsza również skuteczność zabiegów naprawczych, takich jak wszczepianie implantów stomatologicznych, a także wydłuża czas gojenia się ran po zabiegach stomatologicznych, ponieważ naczynia krwionośne zostały uszkodzone w wyniku wieloletniego palenia.

Palenie jest także czynnikiem powodującym większość przypadków raka jamy ustnej. Ze statystyk Amerykańskiego Stowarzyszenia Walki z Rakiem wynika, że w 90% przypadków nowotworów jamy ustnej, warg lub języka pacjent jest palaczem lub używa tytoniu w inny sposób (np. żując).

Leczenie zębów palacza

Leczenie higieniczne zębów przebarwionych od palenia - wynik po 1 zabiegu

Może to nie jest to, co chciałbyś usłyszeć, ale kluczem do powstrzymania szkód wyrządzonych przez palenie i odwrócenia skutków palenia zębów jest rzucenie palenia.

Jeśli całkowite rzucenie palenia nie jest możliwe, pomocne jest nawet ograniczenie jego spożycia.

Zwiększone ryzyko chorób dziąseł

Każdy, kto pali paczkę papierosów dziennie lub więcej, ma sześciokrotnie większe szanse zachorowania na choroby dziąseł niż osoba niepaląca. Palenie połowy paczki dziennie zmniejsza to ryzyko do trzech razy. Trzykrotne zmniejszenie ryzyka jest nadal niepokojące, ale przynajmniej zmniejsza je o połowę w porównaniu z paleniem intensywnym.

Osoby, które kontynuują palenie po pierwszym leczeniu raka jamy ustnej, mają 37% szans na nawrót nowotworu. W przypadku osób, które przestają palić, ryzyko nawrotu tego nowotworu jest tylko o jedną szóstą mniejsze.

Mówiąc wprost, palenie niszczy zdrowie jamy ustnej - i to nie wspominając o innych skutkach palenia.

Nie ma łatwego lekarstwa, które odwróciłoby wszystkie skutki uboczne palenia i pozwoliło zachować zdrowie jamy ustnej przy jednoczesnym utrzymaniu nałogu. Płyny do płukania ust, a nawet specjalistyczne pasty do zębów mogą przynieść krótkotrwały efekt, ale odkładanie się płytki nazębnej będzie postępować, a ryzyko poważnych schorzeń będzie rosnąć.

Niektóre dostępne bez recepty środki mogą być odpowiednie do celów kosmetycznych, ale koniecznie należy najpierw skonsultować się z dentystą - mogą istnieć ukryte uszkodzenia, które należy wyleczyć przed przeprowadzeniem wybielania lub zabiegów kosmetycznych.

"Ale moje dziąsła nie krwawią".

Palacze często nie są świadomi, że cierpią na chorobę dziąseł. Wiadomo, że powszechną oznaką choroby dziąseł jest ich krwawienie podczas szczotkowania, jednak wielu palaczy może zauważyć, że ich dziąsła nie krwawią i naturalnie, lecz błędnie, założyć, że oznacza to, iż są one stosunkowo zdrowe.

W rzeczywistości chodzi o to, że palenie zmniejszyło dopływ krwi do dziąseł (jest to również powód, dla którego powrót do zdrowia po leczeniu stomatologicznym trwa dłużej, a infekcje są bardziej prawdopodobne). Dziąsła nie krwawią po prostu dlatego, że krąży w nich znacznie mniej krwi i chociaż choroba dziąseł może być obecna (jest to o wiele bardziej prawdopodobne niż w przypadku osoby niepalącej), nie będzie ona najbardziej oczywistym objawem problemu.

W związku z tym, że prawdopodobieństwo wystąpienia ubytków jest również większe, palacz ma szereg potencjalnych problemów stomatologicznych, które należy sprawdzić. Można to porównać do domu, który osiadł i ma kilka paskudnych pęknięć w ścianie. Zamiast pokrywać je tynkiem, a następnie malować, na dłuższą metę o wiele lepiej jest ocenić i odpowiednio naprawić pęknięcia. W przeciwnym razie dom może się zawalić...

Spokój ducha

Dzięki regularnym badaniom kontrolnym można mieć pewność, że wszelkie oznaki raka zostaną wcześnie zauważone, podobnie jak oznaki choroby dziąseł. Wszelkie istniejące problemy można naprawić, wypełniając ubytki, stosując przeszczep dziąseł w celu pokrycia korzeni zębów, a nawet usuwając rozchwiane zęby i zastępując je implantem stomatologicznym.

Nawet cel wybielania zębów należy omówić z dentystą, ponieważ najlepszy sposób postępowania zależy od pacjenta - może się okazać, że najlepszym rozwiązaniem jest wizyta u higienistki lub specjalistyczne pasty do zębów (warto zauważyć, że wiele specjalistycznych past ma właściwości ścierne, więc ich stosowanie również należy omówić z dentystą).

Dlaczego naprawdę trzeba rzucić palenie

Prawda jest taka, że bez rzucenia palenia ryzyko związane z paleniem pozostanie i bez względu na to, jak często będziesz odwiedzał dentystę i higienistkę, zawsze będziesz próbował poradzić sobie z niedoskonałą sytuacją. Palenie niszczy zęby i zwiększa ryzyko wystąpienia poważnych schorzeń.

Pozytywnym aspektem jest to, że zdrowie jamy ustnej zaczyna wracać do normy po rzuceniu palenia, a badania sugerują, że po 11 latach od rzucenia palenia ryzyko wystąpienia chorób dziąseł u byłego nałogowego palacza nie jest większe niż u osoby niepalącej.

Jeśli chcesz rzucić palenie, dentysta może pomóc także w tym przypadku, podając zalecane leki pomagające zerwać z nałogiem - szukanie pomocy jest lepszym rozwiązaniem niż przejście na e-papierosy lub inne alternatywy, które mogą nieść ze sobą ryzyko dla zdrowia.

Miejmy nadzieję, że nagroda w postaci bielszych zębów, lepszego oddechu, znacznie mniejszych szans na choroby dziąseł i raka jamy ustnej sprawi, że niezaprzeczalne trudności związane z rzuceniem palenia będą warte zachodu. Życzymy Ci powodzenia!

O gabinecie stomatologicznym

W The Dental Surgery, mieszczącym się w Corn Exchange w Londynie, mamy ogromne doświadczenie w zwalczaniu skutków dziesięcioleci palenia na zębach pacjentów.

Wielu z nich przez wiele lat nie chodziło do dentysty, ponieważ problemy się nasilały, co sprawiało, że czuli się niepewnie i nie chcieli szukać pomocy. Aby zapoznać się z naszymi usługami, proszę rozejrzeć się po stronie internetowej, a także sprawdzić nasze opinie w Google, gdzie średnia ocen wynosi 4,9 na 5.

Oferujemy nowym pacjentom konsultacje, które obejmują wszystkie niezbędne zdjęcia rentgenowskie i badania przesiewowe w kierunku raka jamy ustnej przy użyciu najnowszej technologii, aby uzyskać pełne zrozumienie stanu zębów i zdrowia jamy ustnej - ceny w naszym najnowszym przewodniku cenowym.

Zachęcamy również do kontaktu telefonicznego pod numerem 020 7680 1800 lub online.