Cukier jest szkodliwy dla zębów - z tym możemy się wszyscy zgodzić, ale istnieje kilka innych słodkich założeń, które mogą nie być wiarygodne.

Przyjrzyjmy się kilku powszechnym mitom na temat cukru i Twoich zębów, w tym dlaczego nie jest to jedyna część Twojej diety, na którą musisz uważać.

  1. Twoje zęby lubią "dietetyczne" i bezcukrowe napoje...

Logika jest pozornie oczywista: jeśli cukier w napojach jest szkodliwy, to wersja bez cukru musi być w porządku. Z pewnością możesz wypić tyle lemoniady bez cukru lub coli, ile chcesz, bez żadnych złych skutków dla twoich zębów?

To pytanie należy w dużej mierze do kategorii mitów.

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Michigan przyjrzały się szkodom wyrządzonym zębom przez Colę i Diet Coke. Wyniki pokazały, że po 14 dniach ekspozycji na zęby, wersja dietetyczna wyrządziła nieco więcej szkód w szkliwie zębów niż wersja standardowa.

Niezależnie od tego, jakie zalety mogą mieć te dietetyczne napoje w innych aspektach, ochrona szkliwa nie jest jedną z nich.

Wiele napojów bez cukru ma wysoką zawartość kwasu fosforowego, kwasu cytrynowego i/lub kwasu winowego, a to właśnie te kwasy mogą uszkodzić szkliwo Twoich zębów, prowadząc do próchnicy i potencjalnych ubytków lub problemów z dziąsłami.

Dotyczy to nawet soków owocowych, które mogą zawierać duże ilości naturalnego kwasu cytrynowego - podczas gdy zamiana lemoniady na sok pomarańczowy może przynieść wiele ogólnych korzyści zdrowotnych, nie jest to zamiana, która usunie wszystkie potencjalne szkody dla Twoich zębów. (Wskazówka: Pij sok pomarańczowy przez (nieplastikową) słomkę, aby uniknąć kontaktu z zębami)

Istnieją oczywiście napoje, które w niewielkim stopniu szkodzą zębom, o ile w ogóle szkodzą, i nie będzie dla nikogo zaskoczeniem, że na szczycie tej listy znajduje się woda. Zdajemy sobie jednak sprawę, że wiele osób nie chce ograniczać się do picia tylko wody.

Herbata i kawa są stosunkowo przyjazne dla zębów (chociaż powodują przebarwienia), a mleko jest również postrzegane jako napój bezpieczny dla zębów.

  1. Mało i często jest lepsze niż jedna duża dawka...

Co według Ciebie jest gorsze? Jeden wielki budyń nafaszerowany cukrem, który zjadasz za jednym posiedzeniem, czy paczka żelków, które jesz przez całe popołudnie?

To pierwsze może być gorsze dla talii, ale to drugie, ciągłe podjadanie słodkich smakołyków, ma o wiele większy potencjał uszkodzenia zębów.

Za każdym razem, gdy jesz cukier i skrobię, bakterie płytki nazębnej w twojej jamie ustnej wytwarzają kwas, który niszczy szkliwo zębów.

Zazwyczaj po około 1 godzinie uszkodzenia ustępują i "atak" się kończy. Podjadanie słodyczy lub powolne popijanie słodzonych napojów w ciągu dnia stwarza znacznie więcej okazji do ataków na zęby. Nasi dentyści mają takie powiedzenie - popijaj cały dzień, ryzykuj próchnicę.

  1. Wyeliminowanie całego cukru jest korzystne

Jeśli cukier jest szkodliwy dla zdrowia zębów, można by zastosować proste równanie - ogranicz cukier, popraw zdrowie zębów, wyeliminuj cukier, ciesz się optymalnym zdrowiem zębów.

Problem z tą logiką jest taki, że zdrowie zębów nie jest jedynym aspektem Twojego zdrowia, który należy rozważyć (nawet jeśli jest to, na czym mamy tendencję do skupiania się na tych stronach). Musi być holistyczne podejście do swojej diety i zdrowia.

Tak, wycinanie rafinowanych cukrów, takich jak te w słodyczach jest zalecane, ale nie "naturalnych" cukrów - fruktozy i laktozy, które można znaleźć w owocach i nabiale.

Żywność z naturalnymi cukrami zawiera inne ważne składniki odżywcze, które pomagają ustabilizować poziom cukru we krwi i korzystnie wpływają na ogólny stan zdrowia.

Glukoza zawarta w cukrach rafinowanych jest rozkładana w jamie ustnej, co powoduje powstawanie tych nieprzyjemnych kwasów, o których wspominaliśmy wcześniej, podczas gdy fruktoza i laktoza są rozkładane w żołądku (nie oznacza to, że nie powinieneś szczotkować zębów po spożyciu cukrów naturalnych, ponieważ pozostawienie tych osadów na zębach może nadal powodować szkody).

Aby zminimalizować wpływ cukrów i kwasów zawartych w żywności zawierającej cukry naturalne, utrzymuj dobrą higienę jamy ustnej w domu i odwiedzaj swojego dentystę i higienistę tak często, jak zalecają.

  1. Powinieneś myć zęby natychmiast po spożyciu cukru

Tak, powinieneś... ALE... zależy to od rodzaju cukru i tego, z czym został połączony.

Szczotkowanie zębów po spożyciu cukru rafinowanego, np. po zjedzeniu ciastka, jest dobre.

Szczotkowanie zębów po spożyciu soku pomarańczowego - który łączy w sobie cukier i kwas - już nie bardzo.

Po zjedzeniu lub wypiciu czegoś kwaśnego zmienia się poziom pH w jamie ustnej, a szczotkowanie zębów bezpośrednio po napoju lub posiłku zwiększa ryzyko uszkodzenia szkliwa. W takich sytuacjach najlepiej jest odczekać godzinę przed szczotkowaniem zębów.

  1. Cukier jest najgorszą rzeczą dla Twoich zębów

Podczas gdy cukier jest niezaprzeczalnie szkodliwy dla zębów na dłuższą metę, a jego częste i nadmierne spożywanie prowadzi do odkładania się płytki nazębnej, rozwoju bakterii i wszelkiego rodzaju problemów stomatologicznych, najlepiej nie myśleć w kategoriach jednej rzeczy, która jest ogólnie najgorsza dla zębów.

Jak wspomniano powyżej, kwas zawarty w żywności i napojach może być równie szkodliwy, jeśli nie bardziej.

Alkohol również zawiera cukier i idzie jeszcze dalej na skali szkód, ponieważ może wysuszać jamę ustną, potencjalnie prowadząc do gromadzenia się płytki nazębnej i bakterii, co zwiększa ryzyko próchnicy i chorób dziąseł.

Jaka jest prawda?

Kluczem jest ograniczenie lub odstawienie cukrów rafinowanych i trzymanie się dokładnej rutyny higieny jamy ustnej w domu - obejmuje to takie sztuczki, jak mycie zębów przed jedzeniem rano, wypluwanie pasty do zębów, ale nie spłukiwanie jej wodą, aby utrzymać ochronny fluor na zębach, oraz popijanie wody przez cały dzień, aby utrzymać poziom śliny na optymalnym poziomie.

Regularne kontrole dentystyczne i wizyty w gabinecie higieny jamy ustnej również powinny być utrzymywane, aby zapewnić wczesne wychwytywanie wszelkich problemów i dać Ci ten dodatkowy impuls do czyszczenia zębów, którego nie możesz uzyskać w domu (zwłaszcza gdy oddałeś się niegrzecznym smakołykom).

Jeśli mieszkasz lub pracujesz w Londynie, proszę rozważyć przyjście do The Dental Surgery na wizytę kontrolną. Możesz zarezerwować wizytę online w dogodnym dla siebie terminie.

Dlaczego warto wybrać The Dental Surgery?

Pozwolimy naszym pacjentom mówić za nas tam, nasza najnowsza opinia od pacjenta:

"Myślę, że ta praktyka stomatologiczna jest genialna! Absolutnie niesamowite i przyjazny personel. Byłem w bólu przez 2 dni i był widziany przez dentystę pierwszą rzeczą następnego dnia po wezwaniu w. Byli bardzo mili, przyjaźni i delikatni, a ich etyka zawodowa jest godna pochwały. Zajęli się problemem i dali mi szczegółowe wyjaśnienia na temat sytuacji i opieki po zabiegu. Gorąco polecam to miejsce moim przyjaciołom i rodzinie!"

Zobacz więcej naszych niezależnych recenzji w Google tutaj.

Zarezerwuj online lub zadzwoń do nas pod numer 020 3909 1690