Zaktualizowano: 1/17/2020

Często nie myślimy o myciu zębów, dopóki nie musimy tego zrobić. To jednak może być szkodliwe dla zdrowia jamy ustnej. W Twojej jamie ustnej znajdują się różnego rodzaju bakterie, a utrzymywanie jej w czystości pomaga ograniczyć ilość szkodliwych bakterii, które mogą powodować próchnicę zębów. Narzędzia, których używasz do mycia zębów i utrzymania dobrego stanu zdrowia jamy ustnej, również wymagają Twojej uwagi!

Zebraliśmy kilka "za" i "przeciw", które pomogą Ci zachować sterylność Twojej szczoteczki i zdrowe zęby.

1. Nie...

Dzielić się szczoteczką do zębów.

Powinno być oczywiste, że dzielenie się szczoteczką do zębów jest niehigieniczne, ale ma również potencjał przenoszenia szkodliwych bakterii i chorób ogólnoustrojowych z jednej osoby na drugą. Jeśli dzielisz się szczoteczką z kimś, kto ma słaby układ odpornościowy, jest bardziej prawdopodobne, że zachoruje z jej powodu. Nie powinieneś dzielić się szczoteczką do zębów z nikim - nawet z członkami swojej rodziny.

Podróżuj bez pojemnika.

Nawet jeśli się spieszysz, oprzyj się chęci wrzucenia szczoteczki do torby. Nie zastępuj też prawdziwego pokrowca na szczoteczkę papierowym ręcznikiem lub kawałkiem folii - to nie to samo. Bez odpowiedniej osłony, Twoja szczoteczka do zębów może łatwo zbierać kurz i zarazki. Czy naprawdę chcesz używać jej do czyszczenia jamy ustnej, jeśli jest brudna?

Przechowuj szczoteczkę do zębów przez cały czas.

Podczas podróży ważne jest, aby trzymać szczoteczkę pod przykryciem, natomiast w domu (lub po przybyciu do miejsca docelowego) należy przechowywać szczoteczkę w otwartym opakowaniu. Pomoże to jej wyschnąć po użyciu i zapobiegnie rozwojowi bakterii. Bakterie mogą się szybko rozwijać w małej, wilgotnej przestrzeni. Spróbuj również pozostawić ją do wyschnięcia w pozycji pionowej.

2. Czy...

Wymieniaj szczoteczkę do zębów.

Mniej więcej co 3 miesiące dobrym zwyczajem jest pozbycie się dotychczasowej szczoteczki do zębów i używanie nowej. Jest to po prostu pomocna rzecz, którą należy robić regularnie, aby uniknąć jakichkolwiek problemów zdrowotnych jamy ustnej w przyszłości. Dotyczy to również szczoteczek elektrycznych - wymieniaj główkę co kilka miesięcy. Powinieneś również wymienić swoją szczoteczkę, jeśli zauważysz oznaki zużycia (wygięte włosie itp.). Uszkodzona szczoteczka nie będzie w stanie utrzymać Twoich zębów w czystości!

Myj swój pojemnik na szczoteczkę/pastę do zębów.

Jak często myjesz ten kubek, który stoi na blacie przy zlewie? Założę się, że - jak większość ludzi - nie zastanawiasz się nad tym po umieszczeniu w nim swojej szczoteczki do zębów na cały dzień. Ale jak możesz sobie wyobrazić, te uchwyty mogą stać się dość paskudne dość szybko. Postaraj się je dobrze wyszorować co najmniej raz w miesiącu, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się zarazków.

Zapewnij odległość między swoją i cudzą szczoteczką do zębów.

Dobrą zasadą jest trzymanie swojej szczoteczki do zębów z dala od produktów higieny osobistej innych osób - zwłaszcza ich szczoteczek. Jest to świetny środek ostrożności, który uchroni Twoją szczoteczkę przed niechcianymi zarazkami.

Czyść swoją szczoteczkę do zębów.

Może wydać Ci się to dziwne, myśląc: "Po co miałbym ją czyścić, skoro za kilka miesięcy ją wyrzucę?". Ale Twoja szczoteczka do zębów może łatwo gromadzić bakterie w ciągu kilku dni - więc czyszczenie jej co jakiś czas jest łatwą opcją, aby zachować jej świeżość. Do sposobów czyszczenia szczoteczki do zębów należą:

    Płukanie przed i po użyciu. Powinieneś robić to regularnie, ale jeśli jeszcze tego nie robisz - zacznij ten nawyk już teraz! Moczenie jej w antybakteryjnym płynie do płukania ust. Antybakteryjne płyny do płukania ust mogą działać jak środki odkażające dla Twojej szczoteczki do zębów. Zanurzaj szczoteczkę w płynie do płukania ust na kilka godzin co kilka tygodni. Używanie środka odkażającego UV. Te środki odkażające stają się coraz bardziej popularne. Wykorzystują one światło ultrafioletowe do zabijania mikroorganizmów na Twojej szczoteczce do zębów.

Bez czystej szczoteczki do zębów możesz mieć o wiele gorsze rzeczy niż ubytki, którymi musisz się martwić! Skorzystaj z naszych rad zawartych w powyższych punktach, aby Twoja szczoteczka - a ostatecznie Twoje zęby - były czyste i zdrowe jak nigdy dotąd.

Jakie są Twoje wskazówki dotyczące czyszczenia szczoteczki do zębów? Powiedz nam w sekcji komentarzy poniżej!