Choroba dziąseł została powiązana z wieloma pozornie niepowiązanymi warunkami w ostatnich latach, a wśród nich przede wszystkim z wysokim ciśnieniem krwi.

W tym poście, będziemy patrzeć na to, co choroba dziąseł jest, linki kojarzące go z problemami ciśnienia krwi, a także niektóre z innych warunków, które zostały powiązane z chorobą dziąseł.

Chcielibyśmy również powiedzieć, że niezależnie od innych powiązanych kwestii, choroba dziąseł sama w sobie jest problemem po prostu ze względu na wpływ, jaki ma na zdrowie jamy ustnej.

W innych postach opisywaliśmy różnicę pomiędzy zapaleniem dziąseł a zapaleniem przyzębia (dwiema postaciami choroby dziąseł). Zapalenie dziąseł prowadzi do krwawienia z dziąseł i halitozy, a następnie może przekształcić się w zapalenie przyzębia, w którym dochodzi do erozji dziąseł, a z czasem do rozchwiania i wypadania zębów.

Każdy, kto podejrzewa, że ma problemy z dziąsłami, powinien udać się do dentysty na dokładną kontrolę, niezależnie od tego, jakie schorzenia towarzyszące mogą stać się problemami w przyszłości.

Choroby dziąseł i ciśnienie krwi - wyniki badań i ich znaczenie

Badanie przeprowadzone w 2018 r. wykazało, że choroby dziąseł mogą być czynnikiem wpływającym na wysokie ciśnienie krwi, wpływając zarówno na zdolność pacjenta do osiągnięcia zdrowych wartości docelowych ciśnienia krwi, jak i wpływając na skuteczność leków w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi.

Było to dokładne badanie z udziałem około 3 600 osób, u których zdiagnozowano nadciśnienie tętnicze, opublikowane w Journal of Hypertension.

Kluczowe wyniki badania wykazały, że osoby z chorobami dziąseł miały o 20% mniejsze szanse na osiągnięcie zdrowego ciśnienia krwi, a także były mniej skłonne do przyjmowania leków na nadciśnienie.

Z ustaleń, główny autor dr Davide Pietropaoli, lekarz stomatologii na Uniwersytecie w L'Aquila we Włoszech, powiedział: "Pacjenci z wysokim ciśnieniem krwi powinni być świadomi, że dobre zdrowie jamy ustnej może być tak samo ważne w kontrolowaniu stanu, jak są kilka interwencji stylu życia znanych, aby pomóc kontrolować ciśnienie krwi, takich jak dieta o niskiej zawartości soli, regularne ćwiczenia i kontrola wagi".

Zdrowie zębów jest "niezbędne

Dr Pietropaoli dodał, że zdrowie stomatologiczne jest "niezbędne" dla ogólnego stanu zdrowia.

Nieco wcześniejsze badanie, którego wyniki zostały opublikowane w 2017 roku, podkreśliło również efekt odwrotny - jak uporanie się z chorobą dziąseł może pomóc obniżyć ciśnienie krwi do zdrowszych poziomów.

Oznacza to, że efekt działa w obie strony - choroby dziąseł są powiązane z wysokim ciśnieniem krwi, a zwalczanie chorób dziąseł może następnie pomóc przywrócić ciśnienie krwi do normalności.

W tym wcześniejszym badaniu, które skupiło się na 107 mężczyznach i kobietach w Chinach z istniejącym wcześniej wysokim ciśnieniem krwi i umiarkowaną lub ciężką chorobą dziąseł, ustalono wyraźny związek.

Połowa grupy otrzymała standardowe leczenie - czyszczenie zębów z usunięciem płytki nazębnej poniżej linii dziąseł; druga połowa bardziej intensywne leczenie z czyszczeniem aż do korzeni zębów, antybiotykami, a nawet usunięciem zębów w niektórych przypadkach.

Intensywne leczenie

W ciągu miesiąca zaobserwowano wyraźną różnicę między grupami, przy czym osoby poddane intensywnemu leczeniu odnotowały znacznie większy spadek ciśnienia krwi. Po sześciu miesiącach skurczowe ciśnienie krwi było o prawie 13 punktów, a rozkurczowe o prawie 10 punktów niższe w grupie poddanej intensywnemu leczeniu.

Pokazuje to zarówno, że związek pomiędzy chorobami dziąseł a wysokim ciśnieniem krwi został wykazany w różnych badaniach, jak i że poziom leczenia również ma znaczenie.

To jest w interesie każdego, aby praktykować najlepszą opiekę stomatologiczną mogą w domu, ale znaczna poprawa zdrowia tylko przyszedł w grupie, która miała dokładne, profesjonalne czyszczenie do poziomu korzenia.

Dlaczego wysokie ciśnienie krwi ma znaczenie

Choroba dziąseł może, błędnie, czuć się jak coś, co można żyć z, jeśli tylko natychmiastowe objawy są krwawienie dziąseł podczas szczotkowania i może trochę stan zapalny.

Długoterminowe implikacje powinny zachęcić każdego, aby uzyskać wszelkie obawy sprawdzone. Potencjalne wysokie ciśnienie krwi jest głównym wśród tych obaw.

Wysokie ciśnienie krwi jest związane z zagrażającymi życiu stanami, ponieważ powoduje dodatkowe obciążenie naczyń krwionośnych, serca i innych narządów, w tym mózgu, nerek i oczu.

Następujące schorzenia mogą być bardziej prawdopodobne, jeśli masz wysokie ciśnienie krwi:

  • choroby serca
  • ataki serca
  • udary mózgu
  • niewydolność serca
  • choroba tętnic obwodowych
  • tętniaki aorty
  • choroba nerek
  • demencja naczyniowa

Strona NHS mówi dalej, że nawet niewielkie obniżenie ciśnienia krwi może obniżyć ryzyko wystąpienia tych schorzeń. Oczywiście, jeśli zwalczanie choroby dziąseł może pomóc obniżyć wysokie ciśnienie krwi, może to również zmniejszyć ryzyko pacjenta potencjalnie śmiertelnych warunków zdrowotnych.

Skutki uboczne choroby dziąseł

Ponownie, zgodnie z NHS, niepokojąca lista warunków są związane z chorobą dziąseł, w tym udarów mózgu, cukrzycy i chorób serca. Pojawiły się również sugestie, że choroba dziąseł może być czynnikiem w problemach związanych z ciążą i, jak wspomniano w artykule z 2019 r. w New Scientist, demencją.

Dyrektor naczelny British Dental Health Foundation, dr Nigel Carter, stwierdza: "Związek między zdrowiem jamy ustnej a ogólnym zdrowiem ciała jest dobrze udokumentowany i poparty solidnymi dowodami naukowymi".

Jak powszechne są choroby dziąseł i wysokie ciśnienie krwi?

Zarówno choroby dziąseł, jak i wysokie ciśnienie krwi są powszechnymi schorzeniami.

Jeśli spojrzymy na statystyki NHS, więcej niż 1 na 4 dorosłych Brytyjczyków ma wysokie ciśnienie krwi, chociaż, jak podkreślają, wielu z nich nie będzie świadomych, że mają ten warunek.

Choroba dziąseł jest jeszcze bardziej rozpowszechniona w populacji dorosłych Brytyjczyków, strona NHS sugeruje, że większość dorosłych Brytyjczyków ma chorobę dziąseł w jakimś stopniu, choć większość będzie we wczesnym stadium, zapalenie dziąseł.

Kiedy warunki są tak powszechne, łatwo jest uwierzyć, że nie mogą być aż tak poważne, mentalność "bezpieczeństwa w liczbach" może się pojawić. Jeśli większość dorosłych ma chorobę dziąseł, to nie może być aż tak źle, prawda?

Niestety, bezpieczeństwo w liczbach nie ma żadnego rzeczywistego wpływu na to, jak poważna może być dana choroba.

Zaawansowane zapalenie przyzębia

Prawdą jest, że wczesne stadia choroby dziąseł stanowią znacznie mniejszy problem niż w pełni zaawansowane zapalenie przyzębia; podobnie, nieznacznie podwyższone ciśnienie krwi jest mniejszym powodem do niepokoju niż ciśnienie krwi znacznie przekraczające bezpieczne granice.

Jako pacjent, chociaż, to jest w dużej mierze nieistotne, ponieważ nie jest możliwe, aby wiedzieć, jak zaawansowana jest choroba dziąseł bez wizyty u dentysty lub jak wysokie jest ciśnienie krwi bez posiadania testu.

Niezależnie od tego, jak powszechne mogą być oba te schorzenia, jeśli masz chorobę dziąseł lub wysokie ciśnienie krwi, musisz podjąć kroki, aby im zaradzić.

Co dalej?

Jeśli masz jakiekolwiek obawy dotyczące zdrowia jamy ustnej, umów się na wizytę u miejscowego dentysty. Jeśli szukasz praktyki stomatologicznej w Londynie, proszę rozważyć Chirurgia Stomatologiczna, nasza reputacja, jak wynika z niezależnych recenzji jest wybitny.

Prosimy o kontakt pod numerem telefonu 020 7680 1800