Tak! Nie ma ustalonej górnej granicy wieku dla aparatów ortodontycznych. Jest to skuteczna metoda leczenia dla każdego, kto ma nieprawidłowości, które mogą skorzystać z leczenia, czy to w celu skorygowania uśmiechu, nieprawidłowego zgryzu, krzywych zębów, zatrzymanych kłów, czy też innych warunków.

Powody noszenia aparatu są takie same jak w przypadku dzieci: korekta nieprawidłowości w ustawieniu zębów, ale także przywrócenie pewności siebie. Brytyjskie Towarzystwo Ortodontyczne (British Orthodontist Society) stwierdziło, że 52% 12-latków wstydziło się śmiać lub uśmiechać z powodu tego, co postrzegają jako problemy z zębami.

Chociaż nie ma równoważnej liczby dla populacji dorosłych, sugerujemy, że jest to sprawiedliwe, aby powiedzieć, że te warunki nie odchodzą. Każde dziecko, które ma problemy z samooceną związane z ich ustami i ustawieniem zębów ma duże szanse na przeniesienie tego do dorosłego życia. Jest to więc coś, co warto leczyć.

Jak wygląda proces leczenia?

Założenie aparatu ortodontycznego rozpoczyna się od konsultacji z ortodontą. Ortodonta zapyta Cię o historię choroby zębów, a następnie przeprowadzi badanie kliniczne, po którym zostaną wykonane zdjęcia, zdjęcia rentgenowskie i cyfrowy wycisk zębów.

Umożliwi to ortodoncie sprawdzenie, czy konieczne jest założenie aparatu ortodontycznego i jaki jego rodzaj jest odpowiedni; może się nawet okazać, że bardziej odpowiedni jest retainer.

Aparat zostanie następnie wykonany i założony. To, jak długo pozostają one na miejscu, zależy oczywiście od pacjenta i charakteru pracy, ale typowe jest okres od jednego do trzech lat. Nie należy się jednak martwić, jeśli noszenie aparatu przez tak długi czas zaczyna wywoływać niepokój, dostępne są inne opcje, do których jeszcze wrócimy.

Jak działa aparat ortodontyczny?

Aparat ortodontyczny działa poprzez wywieranie stałego nacisku i powolne wprowadzanie pożądanej korekty poprzez przesuwanie zębów. Będziesz mieć regularne ortodontyczne wizyty kontrolne, aby sprawdzić postępy.

Po aparat zejść, pacjent następnie nosi retainer, w pełnym wymiarze czasu na początku, ale potem po prostu używając go na noc po początkowym okresie.

Długość czasu noszenia aparatu jest kwestią problematyczną...

Używanie aparatu ortodontycznego do korekty ustawienia zębów nie jest szybkim procesem, nie ma sposobu, aby to osłodzić (osłona to może niefortunne sformułowanie).

Myśl o posiadaniu widocznego aparatu ortodontycznego przez okres czasu, który może trwać do dwóch lub trzech lat jest naturalnie odstraszająca dla niektórych, rozumiemy to.

Jednak aparaty ortodontyczne nie muszą być metalowymi zamkami i drutami ze stali nierdzewnej, które możesz sobie wyobrazić, mogą być o wiele bardziej dyskretne i prawie przezroczyste.

Ceramiczne aparaty ortodontyczne przed i po założeniu

Ceramiczne aparaty ortodontyczne przed i po założeniu

W niektórych przypadkach, zamki mogą być nawet przymocowane do tylnej części zębów, ukrywając w ten sposób aparat przed wzrokiem (znane również jako aparaty wargowe).

Invisalign

Istnieje również urządzenie o nazwie Invisalign, którego działanie polega na dostarczeniu pacjentowi serii prawie niewidocznych, wyjmowanych alignerów, które pacjent będzie często zmieniał pod okiem ortodonty.

W ten sposób zęby są stopniowo przesuwane do pożądanej pozycji, a rzeczywiste zmiany można zaobserwować w ciągu kilku miesięcy. Aparaty Invisalign prawie nie wpływają na mowę i są zdejmowane na krótkie okresy czasu podczas jedzenia lub czyszczenia zębów.

Jest więcej informacji o Invisalign na ich stronie, w tym możliwość znalezienia zatwierdzonych, lokalnych ortodontów; można nawet uszeregować je według poziomu doświadczenia. W The Dental Surgery, jesteśmy dumni, że jesteśmy jednym z londyńskich ortodontów, którzy osiągnęli status Platinum.

Czy są jakieś dodatkowe komplikacje?

Podczas gdy proces jest zasadniczo taki sam niezależnie od wieku pacjenta, zwiększona szansa na istniejącą wcześniej chorobę dziąseł z wiekiem oznacza, że może zaistnieć potrzeba przeprowadzenia pewnych prac higienicznych przed założeniem aparatu, aby zapewnić prawidłowy ruch zębów. Zobacz nasz ostatni post na temat krwawienia dziąseł.

Bardzo rzadko zdarza się, aby dzieci, zwłaszcza te w wieku 8-10 lat, miały krwawiące dziąsła (oznaka zapalenia dziąseł lub poważniejszego zapalenia przyzębia, czyli stanu, w którym nagromadzenie płytki nazębnej prowadzi do erozji dziąseł i kości).

Szanse na to, że dorosły pacjent będzie miał zapalenie dziąseł lub zapalenie przyzębia są wysokie - według NHS ponad połowa dorosłych Brytyjczyków ma w pewnym stopniu chorobę dziąseł.

Na szczęście nic z tego nie stanowi wielkiego problemu, wszelkie istniejące wcześniej schorzenia wymagają po prostu leczenia przed założeniem aparatu ortodontycznego, które można wyleczyć dzięki dokładnej higienie i programowi domowemu.

W kontekście ogólnego stanu zdrowia jamy ustnej ma to sens; nie ma sensu przeprowadzać zabiegu korekty ustawienia zębów, pozostawiając istniejące schorzenie na miejscu, zwłaszcza takie, które jest tak łatwe do wyleczenia przy użyciu nowoczesnych metod higienistki.

Gdzie mogę uzyskać więcej informacji?

Jeśli czujesz, że aparat ortodontyczny może być dla Ciebie, to wizyta u jednego z naszych ortodontów jest naturalnym punktem wyjścia. Jeśli jesteś w Londynie, z przyjemnością powitamy Cię w The Dental Surgery - zadzwoń do nas pod numer 020 7680 1800.

Alternatywnie, może po prostu chcesz zrobić trochę więcej czytania. Polecamy stronę British Orthodontist Society, jest tam mnóstwo informacji, w tym wszystkie ich ulotki, do pobrania w formacie pdf. Lub możesz dać nam zadzwonić i porozmawiać z jednym z naszych ortodontycznych członków zespołu.

Co dalej?

Uzbrój się w informacje i idź i porozmawiaj z ortodontą - może warto również pamiętać, aby zapytać o Invisalign.

W The Dental Surgery, mamy blisko 30 lat doświadczenia i etos zawsze stawiając potrzeby pacjenta na pierwszym miejscu. Jeśli szukasz dentysty lub higienistki w City of London, skontaktuj się z nami lub zarezerwuj wizytę online.

* Plan płatności za aparat ortodontyczny

Oferujemy plan płatności na naszych zabiegów ortodontycznych, z połowy płatne na początku leczenia i salda płatne w ciągu najbliższych 10 miesięcy na 0% odsetek. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać więcej informacji