Czy jesteś przeciążony informacjami, jeśli chodzi o zdrowie jamy ustnej? Jest wiele informacji na ten temat - od tego, jak prawidłowo szczotkować zęby, po zakup protezy zębowej. Czasami może to być nieco przytłaczające. A jeśli chcesz mieć prosty przewodnik, który opisuje każdy etap życia i czego możesz się spodziewać, jeśli chodzi o zdrowie zębów? Cóż, pomyśleliśmy, że właśnie to zapewnimy.

Ponieważ Twoje potrzeby stomatologiczne zmieniają się z czasem, ważne jest, aby wiedzieć, czego można się spodziewać w nadchodzących latach i jak prawidłowo dbać o zęby. Szczególnie, gdy jesteś rodzicem, dobrze jest wiedzieć, czego się spodziewać, gdy dziecko się starzeje.

Niezależnie od grupy wiekowej, której szukasz, oto niektóre z rzeczy, których możesz oczekiwać od zdrowia zębów w każdym wieku.

Niemowlęta

Chociaż Twoje dziecko może mieć tylko jeden lub dwa zęby w tym momencie, dzieci poniżej 1 roku życia doświadczają krytycznego rozwoju swoich zębów i dziąseł.

Jeszcze zanim pojawi się pierwszy ząbek, powinnaś szczotkować dziąsła dziecka wodą na szczoteczce do zębów dla niemowląt. Upewnij się jednak, że szczoteczka ma miękkie włosie. Jeśli wolisz nie używać szczoteczki do zębów dla niemowląt, możesz również użyć czystej ściereczki do wytarcia dziąseł.

Pierwszy ząbek pojawia się zazwyczaj między 4 a 12 miesiącem życia. Kiedy pojawi się pierwszy ząbek, umów się z dzieckiem na wizytę u lekarza. Lekarz sprawdzi jamę ustną dziecka. Następnie, jeśli lekarz uzna, że Twoje dziecko może być w grupie wysokiego ryzyka wystąpienia próchnicy, umów się z nim na wizytę u dentysty.

Dla dodatkowej ostrożności, jeśli zwykle kładziesz dziecko do łóżka z butelką, napełniaj ją tylko wodą. Lepiej dla zębów i dziąseł dziecka jest, gdy pije ono wodę przed pójściem spać, aby zmniejszyć ryzyko próchnicy w miarę wyrzynania się zębów.

Maluchy

W wieku od 1 do 2 lat należy myć zęby dziecka dwa razy dziennie wodą, używając szczoteczki do zębów dla niemowląt z miękkim włosiem. Najlepiej myć zęby po zjedzeniu śniadania i przed pójściem spać. W tym czasie zęby zaczynają się wyżynać, więc dziecko może odczuwać pewien dyskomfort, ale do drugiego roku życia powinny pojawić się wszystkie zęby.

Jeśli Twoje dziecko nie miało do tego czasu wizyty u dentysty, zaplanuj ją, aby dentysta mógł obejrzeć zęby i dziąsła Twojego dziecka. Na wizycie będzie to również dobry moment, aby omówić wszelkie nawyki związane ze ssaniem, jeśli takie mają. Wiele maluchów lubi zbyt mocno ssać smoczek, mogą też nabrać złego nawyku ssania kciuka lub palców. Takie postępowanie może wpłynąć na kształt jamy ustnej i zgryzu. Twój dentysta lub lekarz może pomóc Ci doradzić, co możesz zrobić, aby wyrwać je z tych nawyków.

Innym nawykiem maluchów w tym czasie jest picie soku. Jako rodzice, to normalne, że chcemy dać dziecku sok. Ma on witaminy i smakuje dobrze, ale sok może również zawierać dużo cukru, który jest zły dla zębów dziecka. Jeśli podajesz dziecku sok, upewnij się, że nie pije ono więcej niż 1 mały kubek dziennie i pije go tylko w czasie posiłków.

Dzieci dwuletnie

Ta grupa wiekowa wymaga osobnej kategorii. Kiedy Twoje dziecko skończy dwa lata, może przejść na szczoteczkę dla dzieci (z miękkim włosiem), zacząć myć zęby samodzielnie (pod nadzorem), używać pasty z fluorem, aby zapobiec ubytkom, zacząć nitkować zęby i zacząć chodzić do dentysty co najmniej raz w roku.

Oto kilka bardziej szczegółowych porad na temat każdej nowej zmiany dla Twojego dziecka:

  1. Używanie szczoteczki do zębów w rozmiarze dziecięcym. W tym momencie masz o wiele więcej opcji do wyboru, jeśli zdecydujesz się na szczoteczkę do zębów w rozmiarze dziecięcym. Oto kilka dobrych opcji szczoteczek do zębów dla Twoich dzieci. Samodzielne szczotkowanie zębów. Jeśli Twoje dziecko nie chce samo myć zębów, spróbuj zamienić to w zabawę. Istnieje kilka ciekawych aplikacji na telefon, które sprawiają, że mycie zębów staje się dla dzieci zabawą. Wypróbuj jedną z nich lub stwórz własną grę. Używanie pasty do zębów z fluorem. Choć ważne jest, aby dziecko zaczęło używać pasty z fluorem, upewnij się, że wie, iż nie powinno jej połykać. Aby pomóc im oprzeć się chęci połknięcia pasty, nakładaj na szczoteczkę do zębów ilość pasty wielkości ziarnka grochu lub mniejszą, aby nie miały jej zbyt dużo w ustach. Być może będziesz musiała wypróbować pasty o różnych smakach, aby znaleźć taką, która spodoba się Twojemu dziecku, ale kupienie im pasty, która im się spodoba, jest ważne, aby zmotywować je do mycia zębów. Nitkowanie zębów. Porozmawiaj ze swoim dentystą o nitkowaniu zębów dziecka, gdy skończy dwa lata. W zależności od stanu ich jamy ustnej, mogą, ale nie muszą, wymagać, abyś zaczął nitkować ich zęby. Jeżeli nie zaczniesz nitkować zębów w tym wieku, zacznij nitkować zęby dziecka, gdy skończy 4 lata. Chodzenie na kontrole dentystyczne. Po udaniu się na pierwszą wizytę u dentysty, Twój dentysta zaleci, aby przychodzić na nią co najmniej raz w roku i co roku w kolejnych latach.

Dzieci

W wieku od 3 do 12 lat Twojemu dziecku zaczną wypadać zęby mleczne i zaczną wyrastać zęby stałe. Tutaj będziesz mógł zacząć bawić się w zębową wróżkę, ale będziesz też musiał znaleźć sposób, aby zmotywować je do mycia zębów. Wspomnieliśmy wcześniej o aplikacjach na telefon, ale możesz również sprawić, że mycie zębów stanie się zabawniejsze, myjąc zęby razem z dzieckiem. Będzie ono z przyjemnością naśladować to, co robisz.

Jest to również wiek, w którym dziecko zacznie przejmować te obowiązki i nie będzie potrzebowało tak wiele nadzoru. Upewnij się, zanim zostawisz je same, że myją zęby dwa razy dziennie swoją pastą, codziennie i prawidłowo nitkują zęby oraz stosują dobrze zbilansowaną dietę (nad którą nadal będziesz mieć większość kontroli).

Upewnij się, że stosują właściwą technikę szczotkowania, gdy przekażesz im to zadanie. Następnie kontynuuj nitkowanie zębów, dopóki nie przekonasz się, że prawidłowo nitkują zęby samodzielnie.

W tym wieku Twoje dziecko najprawdopodobniej nauczy się również sztuki podjadania. Podawaj im zdrowe przekąski, takie jak owoce i warzywa oraz wodę lub mleko. Jeśli dziecko zje którąś z tych przekąsek przed snem, nadzoruj je, gdy będzie potem czyścić zęby. Nie chcesz przecież, aby cukry lub nasiona pozostały na zębach przez całą noc.

Nagłe wypadki stomatologiczne

Niektóre dzieci są bardziej odważne niż inne, a to oznacza większe prawdopodobieństwo wystąpienia nagłych wypadków stomatologicznych - wyszczerbionych, złamanych lub wybitych zębów. Jeśli przytrafi się to Twojemu dziecku, nie wpadaj w panikę! Natychmiast odwiedź swojego dentystę. On lub ona będzie w stanie znaleźć rozwiązanie. A jeśli ząb Twojego dziecka zostanie wybity, umieść go w kubku z wodą lub mlekiem, dopóki nie będziesz mógł dostać się do dentysty. Twój dentysta może być w stanie ponownie wszczepić ząb.

Młodzież

Gdy Twoje dziecko stanie się nastolatkiem, będzie już od kilku lat w pełni odpowiedzialne za dbanie o swoje zęby, ale to nie oznacza, że Ty, rodzicu, jesteś zwolniony z odpowiedzialności. Nadal jest wiele do zrobienia w kwestii ich zębów i potrzebują Twojej pomocy.

Mogą być trudni dla swoich zębów, ponieważ często się spieszą. Mają szkołę, pracę domową, zajęcia społeczne, może pracę po lekcjach itp. Porozmawiaj z nimi o tym, jak ważne jest dbanie o zęby we właściwy sposób. Jeśli potrzebujesz wskazówek, jak to zrobić w sposób, który nie zdenerwuje Twojego nastolatka, zobacz poprzedni post, który poświęciliśmy temu tematowi: "Winning the Fight Against Teen Cavities".

Twój nastolatek może mieć również problemy z dbaniem o zęby, jeśli założy aparat ortodontyczny. Aparat ortodontyczny wymaga innej rutyny szczotkowania niż zwykle, ze względu na zamki i przewody. Nastolatek będzie musiał szczotkować zęby rano, wieczorem i po każdym posiłku. Nastolatki z aparatami ortodontycznymi muszą również używać kilku szczoteczek do zębów, aby upewnić się, że każda część ich zębów i dziąseł została osiągnięta. Zachęcaj swoje dziecko do nauki nowej techniki szczotkowania, aby dostosować ją do aparatu.

Na koniec, pomóż swojemu nastolatkowi stosować zrównoważoną dietę. Łatwo jest chcieć jeść śmieciowe jedzenie, gdy wszyscy Twoi przyjaciele to robią, ale zachęcaj je do jedzenia zdrowej żywności, która przyniesie korzyści dla ich zdrowia jamy ustnej i zdrowia ogólnego. Zbyt dużo słodyczy lub słodzonych napojów może powodować próchnicę zębów, a zdecydowanie należy ich unikać podczas noszenia aparatu ortodontycznego.

Aby uzyskać więcej wskazówek dla rodziców dotyczących dbania o zęby dziecka, sprawdź nasz Przewodnik dla mam. Jest to również świetny przewodnik dotyczący dbania o zęby dziecka na każdym etapie jego życia.

Lata 20. i 30.

W wieku 20 i 30 lat następuje wiele zmian. Być może kończysz studia, przeprowadzasz się do nowego miasta, podejmujesz nową pracę, wychodzisz za mąż, masz dzieci itd. Przez cały ten czas Twoje zęby nadal wymagają opieki.

Oto kilka problemów stomatologicznych, które często pojawiają się w latach 20-tych i 30-tych:

Usuwanie zębów mądrości

Jeśli nie usunięto Ci zębów mądrości w wieku nastoletnim, być może będziesz musiał je usunąć w wieku dwudziestu lat. Należy pamiętać, że nie każdy musi mieć usunięte zęby mądrości - czasami są one w porządku - ale jest wiele osób, które muszą.

Jest to kolejny powód, dla którego regularne kontrole stomatologiczne są tak ważne. Twój dentysta będzie mógł obserwować, jak zęby mądrości wchodzą i powiedzieć Ci, czy trzeba je usunąć. Nawet jeśli nie sprawiają Ci one bólu, nadal może istnieć problem. Twój dentysta będzie w stanie dostrzec wszelkie potencjalne problemy z zębami mądrości dzięki zdjęciu rentgenowskiemu jamy ustnej.

Zapalenie dziąseł w czasie ciąży

Kobiety są bardziej narażone na zapalenie dziąseł w ciąży niż w jakimkolwiek innym okresie, dlatego ważne jest, abyś odpowiednio dbała o swoje zęby przed, w trakcie i po ciąży. Musisz odwiedzić swojego dentystę w czasie ciąży, aby mógł on upewnić się, że wszystko jest w porządku i pomóc Ci utrzymać zęby w czystości. Więcej informacji na temat tego, kiedy należy udać się do dentysty w czasie ciąży i co jeszcze powinnaś zrobić dla swojego zdrowia zębów na tym etapie życia, znajdziesz w naszym Przewodniku po stomatologii dla kobiet w ciąży.

Wybielanie zębów na specjalne okazje

Niezależnie od tego, czy myślisz o wybielaniu zębów regularnie, czy tylko z okazji pewnych wydarzeń - na przykład ślubu - masz do wyboru kilka opcji. Należą do nich zabiegi domowe, zestawy do kupienia w sklepie oraz wizyta u dentysty w celu przeprowadzenia profesjonalnego zabiegu. Istnieją plusy i minusy do każdego, ale o bielszy uśmiech jest pożądane przez większość.

Chcąc jeść zdrowsze diety

Wreszcie, większość mężczyzn i kobiet w ich 20s i 30s są bardziej świadomi tego, co jedzą. Czy to jest dobre dla mnie? Czy to pomoże mi schudnąć? Czy będę miał więcej energii, jeśli zacznę jeść zdrowiej? Często nie myśli lub nie mówi się o tym, czy to, co jesz, jest dobre dla Twoich zębów. Na szczęście, wiele zdrowych pokarmów, które są dobre dla Twojego ogólnego stanu zdrowia, są również dobre dla zdrowia jamy ustnej. A w przypadku tych pokarmów, które są zdrowe, ale złe dla zdrowia jamy ustnej, istnieją sposoby, aby nadal je spożywać i nadal utrzymywać zęby w czystości.

Lata 40. i 50.

W przypadku osób dorosłych, nawet tych w wieku 20 i 30 lat, ważne jest, aby przestrzegać rutyny dentystycznej - szczotkować zęby dwa razy dziennie, nitkować je codziennie, przestrzegać diety i regularnie odwiedzać dentystę. Z wiekiem zęby starzeją się wraz z Tobą i stają się bardziej podatne na choroby dziąseł i ubytki oraz mogą stać się bardziej wrażliwe. Na szczęście na każdy problem istnieje rozwiązanie.

Choroba dziąseł

Jeśli choroba dziąseł zostanie wcześnie wykryta, jest odwracalna dzięki leczeniu. Zwróć uwagę na zaczerwienione, opuchnięte lub wrażliwe dziąsła, które krwawią podczas szczotkowania zębów. Jeśli zauważysz którykolwiek z tych objawów, umów się na wizytę u dentysty. Nieleczona choroba dziąseł może prowadzić do utraty zębów i wpływać na ogólny stan zdrowia.

Najlepszym sposobem zapobiegania chorobom dziąseł jest przestrzeganie codziennej rutyny stomatologicznej i odwiedzanie stomatologa w celu profesjonalnego czyszczenia co sześć miesięcy. Dentysta jest w stanie oczyścić miejsca, które mogły zostać przeoczone.

Ubytki

Jeśli już wcześniej miałeś wypełnienia, możliwe jest, że wokół istniejących wypełnień pojawi się więcej ubytków. Staje się to coraz bardziej powszechne wraz z wiekiem. Aby zapobiegać, upewnij się, że używasz nici dentystycznej, prawidłowo szczotkujesz zęby i regularnie odwiedzasz dentystę. Upewnij się również, że używasz pasty do zębów z fluorem.

Wrażliwość

Ryzyko wystąpienia wrażliwych zębów wzrasta wraz z wiekiem. Wraz z cofaniem się dziąseł - co zwykle ma miejsce z wiekiem - Twoje zęby nie są już tak chronione przez szkliwo. Pomimo tej powszechności, może być wiele powodów, dla których masz wrażliwe zęby. Jeśli doświadczasz nadwrażliwości, spróbuj użyć pasty do zębów zapobiegającej nadwrażliwości. Jeśli nadwrażliwość będzie się pogarszać, porozmawiaj z dentystą o tym, co możesz zrobić.

Uszkodzone zęby

W miarę zużywania się zębów z biegiem czasu, na pewno dojdzie do pewnych uszkodzeń. Aby wzmocnić uszkodzone zęby, dentyści wykonują korony, które pokrywają ząb i pomagają go chronić.

W przypadku zębów z próchnicą konieczne może być leczenie kanałowe. Chociaż zdecydowanie nie chcesz, aby kanał został wykonany - ponieważ oznacza to, że masz zepsuty ząb - nie jest on tak zły, jak się wydaje. Jeśli masz obawy, zapoznaj się z naszą serią mitów na temat kanałów korzeniowych.

Seniorzy

Jako osoba starsza, możesz zastanawiać się, jakich problemów zdrowotnych jamy ustnej możesz się spodziewać. Seniorzy są bardziej podatni na choroby stomatologiczne niż jakakolwiek inna grupa wiekowa. Istnieje szereg problemów zdrowotnych jamy ustnej, z którymi możesz mieć do czynienia jako senior, ale na każdy z nich istnieją rozwiązania.

W międzyczasie rób to, co zawsze: uważaj na to, co jesz, szczotkuj zęby dwa razy dziennie, używaj nici dentystycznej i regularnie odwiedzaj swojego dentystę. A jako senior możesz również chcieć porozmawiać z dentystą o tym, co zażywasz, aby sprawdzić, czy ma to jakikolwiek wpływ na zdrowie Twojej jamy ustnej.

Wnioski

Niezależnie od tego, w jakiej grupie wiekowej się znajdujesz, dbaj o codzienną rutynę stomatologiczną i regularnie odwiedzaj swojego dentystę. Kluczem do radzenia sobie z problemami ze zdrowiem jamy ustnej w miarę ich pojawiania się jest dobra komunikacja z dentystą i osobami z Twojego otoczenia. Bądź na bieżąco z informacjami na temat zdrowia jamy ustnej i nigdy nie przestawaj się uczyć. Mogą pojawić się problemy ze zdrowiem jamy ustnej, o których nigdy wcześniej nie słyszałeś, ale jeśli nadal będziesz się o nich uczyć w miarę ich pojawiania się, będziesz wiedział, co robić.

Jak z wiekiem zmieniły się Twoje praktyki stomatologiczne? Przeczytaj więcej na: http://orto-donta.eu