Lato jest już w drodze! (Czy mogę dostać "alleluja!"?) A wraz z latem nadchodzą dni na basenie, tygodnie wakacji lub popołudnia na boisku, rozpoczynające sezon sportowy. Ogólnie rzecz biorąc, sezon sportów letnich to świetny czas na grę lub kibicowanie swoim ulubionym drużynom. Ważną rzeczą, która umyka lub jest zaniedbywana podczas tego ekscytującego sezonu jest - zgadłeś! - opieka stomatologiczna.

1. Środki ostrożności

Różne problemy stomatologiczne, które pojawiają się w sezonie sportowym, zależą w dużej mierze od tego, jaki rodzaj sportu uprawia dana osoba. Osoba, która uprawia sport może skończyć się z niczym, od wyszczerbionego zęba do próchnicy zębów. Na szczęście istnieją sposoby, aby zapobiec niepożądanym stanom zębów, takie jak:

  • Ochraniacze na zęby. Noszenie ochraniacza na zęby to jeden z najlepszych sposobów zapobiegania urazom zębów, takim jak wyszczerbienia, uszkodzenia nerwów czy utrata zębów. Zwłaszcza jeśli uprawiasz sport, który wymaga kontaktu fizycznego, posiadanie czegoś, co ochroni Twoje zęby przed całkowitym zniszczeniem, jest bardzo ważne. Ochraniacze zębów pomagają również zapobiegać zgrzytaniu zębami, jeśli jesteś szczególnie wyczynowym graczem. Istnieją 3 główne rodzaje ochraniaczy: Stock Mouth Protector. Dentyści twierdzą, że jest to najmniej skuteczny ochraniacz. Jeśli jednak dysponujesz niskim budżetem, lepsze coś niż nic. Można je znaleźć praktycznie w każdym sklepie z działem sportowym.
  • Ochraniacze te są wstępnie uformowane, nieporęczne i trudne do dopasowania. Ochraniacze na zęby na wypadek wrzenia i ukąszenia. Większość sklepów sportowych ma je w swojej ofercie. Ochraniacze są wykonane z termoplastiku, co oznacza, że miękną po podgrzaniu. Zagotuj wodę i włóż do niej ochraniacz na krótki czas. Po wyjęciu go, plastik powinien być miękki i można ugryźć w dół na straży, aby utworzyć formę wokół zębów. Jeśli metoda ta nie zadziała za pierwszym razem, zawsze możesz spróbować ponownie. Ochraniacze dopasowane do indywidualnych potrzeb. Aby uzyskać ochraniacz dopasowany do indywidualnych potrzeb, udaj się do dentysty. Tam możesz otrzymać ochraniacz wykonany specjalnie dla Twojej jamy ustnej.
  • Ta opcja jest najskuteczniejsza spośród wszystkich ochraniaczy na zęby, zarówno pod względem ochrony, jak i komfortu, ale jest też droższa. Ochrona twarzy. W przypadku niektórych sportów nieuniknione jest uderzenie, kopnięcie lub popchnięcie od czasu do czasu. (Bez jaj nie ma chwały, prawda?) Z tego powodu ważne jest, aby podczas gry nosić kask lub ochraniacz na twarz - zwłaszcza, jeśli wymaga tego dana dyscyplina sportu. Nie rób tego w stylu "nie potrzebuję tego sprzętu". Prawdopodobnie skończysz z poobijaną twarzą i rachunkiem za leczenie. Wizyty u dentysty. Jeśli jesteś aktywnym pływakiem, narażasz swoje zęby na kontakt z chemicznie oczyszczoną wodą o wiele bardziej niż osoby niepływające. Z tego powodu możesz nabawić się silnie przebarwionych zębów. Jeśli tak się dzieje, zalecamy częste wizyty u dentysty i zwracanie się do niego o poradę.

2. Sportowe przekąski i napoje

Czym jest mecz baseballowy bez orzeszków ziemnych i krakersów? Jedną z największych atrakcji sezonu sportowego są oczywiście przekąski! Niezależnie od tego, czy oglądasz mecz, czy grasz w grę, świetnie jest mieć jakieś przekąski. Minusem tego jest to, że wiele osób wybiera przekąski i napoje, które są żrące dla ich zębów.

  • Złe przekąski Precelki Chipsy Twarde lub ciągnące się cukierki Ciasteczka Rodzynki
  • Dobre przekąski Owoce Jabłka Winogrona Pomarańcze Banany Arbuz Kantalupa Warzywa Seler Marchew Ogórki Orzechy Mięso (mięso na lunch) Sery
  • Złe napoje Ilość wysokocukrowych (ogranicz ich spożycie). Wierz lub nie, ale większość napojów sportowych zalicza się do tej kategorii. Jeśli nie masz pewności, po prostu postaw na bezpieczny napój: wodę. Napoje gazowane (jeśli mają ciemny kolor, wypłucz je wodą lub żuj gumę bez cukru, aby zapobiec przebarwieniom) Soki Lemoniada Gatorade Kawa
  • Dobre napoje Woda - pij jej dużo i pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu! Mleko (choć nie jest to zalecane po uprawianiu sportu lub bezpośrednio przed nim) Niesłodka herbata (Spłucz wodą lub żuj gumę bez cukru, aby zapobiec przebarwieniom)

3. Leczenie

Nawet jeśli podejmiesz wszystkie środki ostrożności na świecie, wypadki nadal mogą się zdarzyć. Jeśli jesteś w trakcie gry, a twój ząb jest wyszczerbiony, złamany lub wybity, natychmiast udaj się do dentysty lub na pogotowie.

Przeczytaj więcej na: http://orto-donta.eu

 

Przygotowując się do nadchodzącego sezonu sportowego, pamiętaj o naszych wskazówkach i poradach, aby zapobiec jak największej liczbie problemów stomatologicznych. I nie zapomnijcie się dobrze bawić tego lata podczas sezonu sportów letnich!

Co robisz, aby zachować zdrowe zęby podczas sezonu sportowego?