Dziś jest Cinco de Mayo! Jest to meksykańsko-amerykański dzień świętowania. Wielu Latynosów w Ameryce obchodzi to święto z wielką dumą. Z okazji Cinco de Mayo pomyśleliśmy więc, że warto zwrócić się do gabinetów dentystycznych i zwrócić uwagę na rosnącą potrzebę obecności języka hiszpańskiego w służbie zdrowia.

Ogólnie rzecz biorąc, Latynosi odwiedzają dentystę rzadziej niż większość innych grup etnicznych w Ameryce. Niektórzy sugerowaliby, że to z powodu niskich dochodów. I choć prawdą jest, że większość Latynosów wyemigrowała z biednych krajów, badania wykazały, że Latynosi pracujący na pełen etat mogą sobie w pełni pozwolić na pokrycie kosztów rutynowej opieki dentystycznej. Dlaczego więc rzadziej odwiedzają dentystę?

1. Bariery

Jeśli więc nie dochody, to dlaczego ten problem występuje? Odpowiedź leży w komunikacji pomiędzy angielskimi dentystami a latynoskimi pacjentami. Te bariery komunikacyjne obejmują:

  • Język. Jak można sobie wyobrazić, trudno jest komunikować się skutecznie i wyraźnie, gdy osoba, do której mówisz, może nie rozumieć. Zarówno dla angielskich dentystów, jak i latynoskich pacjentów, stało się to dominującym problemem. Ze względu na barierę językową, Latynosi... rzadziej zadają pytania na temat swojego zdrowia zębów. Mają problemy ze zrozumieniem informacji przekazywanych im przez dentystę. Z tego powodu mogą odpowiadać na pytania niepoprawnie, co powoduje pogłębianie się istniejących komplikacji. Nie czują się komfortowo ani swobodnie.

W badaniu przeprowadzonym przez HDA (Hispanic Dental Association) około 60% Latynosów stwierdziło, że ich zdaniem posiadanie hiszpańskojęzycznego dentysty lub higienistki bardzo pomogłoby im w utrzymaniu dobrego stanu zdrowia jamy ustnej.

  • Brak wiedzy. Trudno jest wiedzieć, że robi się coś w niewłaściwy sposób, jeśli nie zna się właściwego sposobu. Dla wielu Latynosów niewłaściwa higiena jamy ustnej jest wynikiem niedostatecznej wiedzy.
  • Z badania przeprowadzonego przez HDA wynika, że "prawie jedna trzecia Latynosów (30 procent) odpowiedziała, że myśli, iż ubytki znikną same dzięki regularnemu szczotkowaniu zębów. Około połowa lub więcej respondentów miała również błędne przekonania na temat znaczenia szczotkowania zębów w porównaniu z nitkowaniem, czy krwawienie jest normalne podczas szczotkowania i czy płyn do płukania ust zapewnia korzyści dla zdrowia jamy ustnej poza odświeżaniem oddechu." Większość Latynosów dorastała (jak my wszyscy) wdrażając nawyki stomatologiczne, których przestrzegali ich rodzice. Ponieważ wielu latynoskich rodziców nie zdaje sobie sprawy z potrzeby opieki stomatologicznej, jak przekazano powyżej, ich dzieci często mają niezdrowe zęby. Z tego powodu bardzo ważne jest, aby informować zarówno rodziców, jak i dzieci o dobrych nawykach dentystycznych. (Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak to zrobić).

2. Rozwiązania

Choć nie jesteśmy w stanie całkowicie rozwiązać tych problemów, te nieliczne osoby, którym możemy pomóc, odniosą ogromne korzyści z odpowiedniej informacji i pomocy stomatologów.

  • Zatrudnij hiszpańskojęzycznego członka zespołu. Jeśli Twój gabinet stomatologiczny nie ma jeszcze kogoś, kto mówi po hiszpańsku, aby lepiej komunikować się z hiszpańskojęzycznymi pacjentami, rozważ zatrudnienie higienistki, która biegle włada językiem hiszpańskim lub jest wielojęzyczna. Nie tylko pomoże to Latynosom poczuć się bardziej komfortowo, ale również pozwoli im - i higienistkom - lepiej zrozumieć stan ich zdrowia zębów. Zasadniczo, włączenie hiszpańskojęzycznego członka do swojego personelu skutkuje "win-win": Ponieważ Hispanic pacjenci czują się swobodnie, będą one bardziej prawdopodobne, aby wrócić do biura, a oni mogą powiedzieć innym hiszpańskojęzycznych o swojej placówce, dając swoje biuro więcej klientów w społeczności, że stomatologicznych konkurenci mogą nie mieć. Jeśli nie możesz zatrudnić hiszpańskojęzycznego członka zespołu, rozważ naukę języka hiszpańskiego dla siebie lub swoich pracowników - przynajmniej podstawy, w tym słownictwo kluczowe dla zdrowia zębów. Zasoby edukacji stomatologicznej. W jaki sposób można dotrzeć z informacją o zdrowiu jamy ustnej do tej grupy hiszpańskojęzycznej? Oto kilka opcji, które warto wypróbować: Zasięg online. Niezależnie od tego, czy jest to strona internetowa gabinetu stomatologicznego, strony społecznościowe, subskrypcje e-mail lub blog, spróbuj pisać w języku hiszpańskim treści dotyczące podstaw edukacji i higieny stomatologicznej. Pomoc w biurze. Rozważ możliwość wydrukowania krótkich broszur na temat higieny jamy ustnej w języku hiszpańskim i pozostawienia ich w gabinecie stomatologicznym. Gdy przychodzą Latynosi, zaoferuj im broszurę. Zasięg społeczny. Wieszaki na drzwi wykonane w języku hiszpańskim, promujące Twój gabinet stomatologiczny i wyjaśniające zasady higieny jamy ustnej, to świetny sposób na komunikowanie się z osobami hiszpańskojęzycznymi na temat zdrowia jamy ustnej. To działa bardzo dobrze, jeśli biuro znajduje się w sąsiedztwie lub społeczności z dużą populacją Latynosów lub osób mówiących po hiszpańsku.

W tym Cinco de Mayo pomyśl o tym, jak Twój gabinet stomatologiczny może pomóc "wypełnić lukę" między Latynosami a zdrowiem jamy ustnej. Potrzeba może być coraz większa, ale każda mała poprawa pomaga!

W jaki sposób Ty i Twój gabinet stomatologiczny możecie dotrzeć do społeczności latynoskiej?

Przeczytaj więcej na: http://orto-donta.eu