Zmiany w obrębie dziąseł mogą być niepokojące. W końcu zdrowe dziąsła są niezbędne dla mocnych zębów. Jednak wielu z nas ma niewielkie lub żadne pojęcie o zdrowiu dziąseł, dopóki sprawy nie przybiorą niekorzystnego obrotu.
Jeśli zauważyłeś dziurę w dziąśle, podrażnienie lub inne nieprawidłowości, prawdopodobnie zacząłeś panikować. I choć dobrze jest martwić się o zdrowie jamy ustnej, lepiej jest rozumieć te zmiany, aby móc podjąć właściwe decyzje w celu leczenia problemu.
W tym poście odpowiemy na pytania: "dlaczego mam dziurę w dziąśle?", "jakie są różne rodzaje chorób dziąseł (np. zapalenie przyzębia)?" i "jak zapobiegać powstawaniu dziur w dziąśle?", abyś mógł uzyskać potrzebną Ci opiekę. Czytaj dalej, aby uzyskać pełne wyjaśnienie, co jest przyczyną dziur w linii dziąseł i jak rozwiązać ten problem, lub skorzystaj z poniższych linków, aby przejść dalej:
Dlaczego mam dziury w dziąsłach?
Różnica między zapaleniem dziąseł a zapaleniem przyzębia?
Rodzaje chorób przyzębia
Oznaki i symptomy, na które należy zwrócić uwagę
Leczenie chorób przyzębia
Oszczędzaj pieniądze na leczeniu periodontologicznym
Jak zapobiegać powstawaniu dziur w dziąsłach i chorobom dziąseł?
Dlaczego mam dziurę w dziąśle?
Istnieją różne stopnie tego, co można uznać za dziurę w dziąśle. Możesz mieć na myśli luki pomiędzy dziąsłami a zębami, które pozostawiają odsłoniętą tkankę podstawową lub otwarte wrzody na dziąsłach.
Dziury w dziąsłach są zazwyczaj efektem ubocznym choroby dziąseł. Dzieje się tak, ponieważ bakterie nagromadziły się na dziąsłach i stopniowo zaczęły zjadać tkankę. Na początku są to maleńkie dziurki w tkance dziąsła, ale w miarę pogarszania się stanu zdrowia może powstać większa, bardziej zauważalna dziura, która odsłania kolejne warstwy dziąsła. Nieleczona dziura może się pogłębić, umożliwiając bakteriom dostęp do struktury zęba pod spodem.
Nie trzeba dodawać, że jeśli widzisz dziury w dziąsłach lub nadmiar przestrzeni między dziąsłami a zębami, ważne jest, aby jak najszybciej skorzystać z profesjonalnej opieki stomatologicznej.
Różnica między zapaleniem dziąseł a zapaleniem przyzębia?
Jak wspomniano, dziury w dziąsłach mogą rozwijać się w różnym stopniu w zależności od stadium infekcji. Dwa główne rodzaje chorób dziąseł to zapalenie dziąseł i zapalenie przyzębia.
Zapalenie dziąseł jest prekursorem zapalenia przyzębia. Niektóre ważne rzeczy, na które należy zwrócić uwagę w przypadku zapalenia dziąseł to:
Zapalenie dziąseł jest najwcześniejszym i najłagodniejszym stadium choroby dziąseł.
Zapalenie dziąseł jest odwracalne.
W miarę pogarszania się stanu zapalenia dziąseł, bakterie gromadzą się na dziąsłach i zaczynają atakować tkankę dziąseł.
Niektóre widoczne objawy zapalenia dziąseł to zaczerwienienie, wrażliwość i krwawienie podczas szczotkowania.
Nieleczone zapalenie dziąseł może przekształcić się w zapalenie przyzębia, które jest znacznie poważniejszym schorzeniem. Niektóre kluczowe aspekty zapalenia przyzębia, na które należy zwrócić uwagę to:
W miarę eskalacji zapalenia dziąseł do zapalenia przyzębia, małe otwory w dziąśle między zębami mogą się rozwijać.
Dziury w dziąsłach mogą rozluźnić podtrzymującą tkanki dziąseł wokół zębów, powodując, że stają się one mniej stabilne.
Nieleczona choroba przyzębia postępuje aż do zapalenia przyzębia, które może prowadzić do utraty zębów i ostatecznie dostaje się do krwiobiegu, zwiększając ryzyko wystąpienia pewnych poważnych schorzeń.
Zapalenie przyzębia może być powiązane z chorobami ogólnoustrojowymi, takimi jak cukrzyca i choroby serca.
Rodzaje chorób przyzębia
Jak wspomniano wcześniej, istnieją dwa główne rodzaje chorób przyzębia: zapalenie dziąseł i zapalenie przyzębia. Istnieje jednak kilka podtypów zapalenia przyzębia - zrozumienie różnych typów i określenie, na który z nich cierpisz, jest niezbędne, aby uzyskać kontrolę nad swoim stanem. Wyróżnia się pięć rodzajów chorób dziąseł:
Zapalenie dziąseł: Najłagodniejsza forma choroby przyzębia, która charakteryzuje się zauważalnymi objawami podrażnienia, takimi jak krwawienie i zaczerwienienie. W przypadku zapalenia dziąseł pacjenci zazwyczaj doznają jedynie minimalnych uszkodzeń, które są na ogół odwracalne.
Zapalenie przyzębia: Tkanka dziąseł zaczyna się rozpadać, między zębami a dziąsłami mogą tworzyć się kieszonki w miarę cofania się tkanki, a infekcja pogłębia się.
Agresywne zapalenie przyzębia: Gdy zapalenie przyzębia nasila się bez leczenia, tkanka dziąsła dalej oddziela się od zębów, a infekcja może dotrzeć do podtrzymującej tkanki kostnej.
Przewlekłe zapalenie przyzębia: W przewlekłym zapaleniu przyzębia stan postępuje wolniej niż w agresywnym zapaleniu przyzębia. Niemniej jednak tkanka ulega cofnięciu, tworzą się kieszonki (lub dziury w dziąsłach) i nadal dochodzi do utraty kości.
Martwicze zapalenie przyzębia: W tej postaci zapalenia przyzębia dochodzi do obumierania komórek w obrębie tkanki dziąseł, włókien łącznych i kości szczęki, które utrzymują zęby na swoim miejscu. Zazwyczaj stan ten jest związany z innymi chorobami ogólnoustrojowymi, takimi jak HIV.
Jeśli wcześniej zastanawiałeś się, "czy choroba dziąseł może wpłynąć na moje zdrowie?", odpowiedź brzmi: tak - a konsekwencje mogą być poważne. W miarę nasilania się choroby przyzębia, jest ona w stanie dalej penetrować struktury zębów, a nawet krwiobieg, co może powodować poważne ogólne problemy zdrowotne. W związku z tym, ważne jest, aby zwracać uwagę na zmiany w zdrowiu dziąseł i szukać leczenia tak szybko, jak to możliwe.
Objawy i symptomy, których należy szukać
Teraz, gdy wiesz już więcej o różnych rodzajach chorób przyzębia, skąd możesz wiedzieć, czy je masz? Jak wygląda choroba dziąseł i jak się ją odczuwa? Niektóre z tych objawów omówiliśmy powyżej, ale poniżej znajduje się lista symptomów, których powinieneś szukać, a które mogą wskazywać na to, że cierpisz na chorobę dziąseł:
Zaczerwienienie
Opuchlizna
Wrażliwość na wysokie i niskie temperatury
Nieprzyjemny smak w ustach
Krwawienie dziąseł podczas szczotkowania
Dziury w dziąsłach lub oddzielenie tkanki dziąsłowej od zębów
Widoczne stają się dolne obszary zębów (których wcześniej nie było widać)
Luźne zęby, które chwieją się w miejscu
Zwiększone odstępy między zębami.
Leczenie chorób przyzębia
Po przeczytaniu o różnych rodzajach chorób przyzębia, Twój niepokój prawdopodobnie wzrósł, pozostawiając Cię z pytaniem "czy choroby przyzębia są uleczalne?". Odpowiedź brzmi: tak, z profesjonalną pomocą.
W zależności od stopnia zaawansowania choroby przyzębia, opcje leczenia mogą obejmować następujące elementy:
Antybiotyki: Jeśli złapałeś chorobę dziąseł w najwcześniejszym stadium - zapalenie dziąseł - leczenie jest stosunkowo proste do podania. W łagodnych przypadkach, antybiotyki mogą być przepisane do walki z zapaleniem dziąseł.
Skaling i root planing (głębokie czyszczenie): Higienistka stomatologiczna oczyści zęby poniżej linii dziąseł podczas zabiegu zwanego skalowaniem i planowaniem korzeni. Najpierw usunie bakterie i osady. Następnie wygładzi powierzchnie korzeni, aby mogły one prawidłowo przylegać do zębów. Pomaga to wyleczyć uszkodzenia i zapobiec dalszym infekcjom.
Redukcja kieszonek: Jest to zabieg chirurgiczny, który może być konieczny, jeśli powstały duże kieszonki przyzębne (przestrzeń lub otwór między dziąsłami a zębami). Podczas tego zabiegu lekarz odchyla tkanki dziąsła, usuwa bakterie, a następnie ponownie zakłada tkanki dziąsła. Procedura ta ma na celu zmniejszenie głębokości kieszonek, cofnięcie niektórych uszkodzeń spowodowanych przez choroby przyzębia oraz umożliwienie ponownego bezpiecznego połączenia dziąseł z kością.
Przeszczep tkanek miękkich: Jeśli dziąsła uległy znacznemu cofnięciu, może być potrzebny przeszczep tkanki miękkiej, aby przykryć odsłonięte korzenie zębów. W najbardziej podstawowym ujęciu, tkanka jest pobierana z dachu jamy ustnej (lub można skorzystać z banku tkanek) i łączona z pozostałą tkanką dziąsła.
Przeszczep kości: Jeśli na skutek zaawansowanego zapalenia przyzębia doszło do utraty kości, konieczny może być przeszczep kości. Przeszczep kości jest podobny do przeszczepu tkanek miękkich w tym sensie, że przeszczepiona lub podarowana tkanka kostna jest wprowadzana do istniejącej tkanki kostnej w celu zastąpienia tego, co zostało utracone i promowania regeneracji, czyli wzrostu nowej kości.
Po otrzymaniu formalnej diagnozy od lekarza, może on zalecić najlepszą metodę leczenia, która pomoże przywrócić zdrowie Twojej jamy ustnej. W niektórych przypadkach może on zalecić Ci wizytę u periodontologa, lekarza specjalizującego się w leczeniu dziąseł, w celu przeprowadzenia bardziej inwazyjnego leczenia chorób dziąseł.
Oszczędzaj pieniądze na leczeniu periodontologicznym
Wiele osób unika zabiegów stomatologicznych z powodu strachu, zwłaszcza jeśli chodzi o choroby dziąseł, ale pieniądze są również głównym czynnikiem, który powoduje opóźnienia w leczeniu. Jeśli chodzi o choroby dziąseł, im wcześniej podejmiesz leczenie, tym lepiej - nie pozwól więc, by koszty leczenia sprowadziły cię na drogę zniszczenia uzębienia. Jeśli nie masz ubezpieczenia lub Twoje ubezpieczenie nie pokrywa wszystkich kosztów leczenia periodontologicznego, możesz skorzystać z dentystycznego planu oszczędnościowego.
Stomatologiczny plan oszczędnościowy to członkostwo, które pozwala zaoszczędzić pieniądze na leczeniu, dzięki czemu można sobie pozwolić na rozwiązywanie problemów raczej wcześniej niż później. Na przykład, średnia oszczędność dla członków planu wynosi 65% w przypadku zabiegów skalingu i rootplantacji.
Jak zapobiegać powstawaniu dziur w dziąsłach i chorobom dziąseł
Istnieje kilka prostych kroków, które możesz podjąć, aby zapobiec powstawaniu dziur w dziąsłach i chorobom dziąseł, w tym:
Praktykowanie dobrych nawyków stomatologicznych: Powinieneś szczotkować i nitkować zęby co najmniej dwa razy dziennie, jeśli nie po każdym posiłku. Dzieje się tak, ponieważ jedzenie może przyklejać się do zębów, tworząc płytkę nazębną i umożliwiając rozwój bakterii. Szczotkując zęby po każdym posiłku, minimalizujesz ryzyko namnażania się bakterii w jamie ustnej i pomagasz zapobiegać próchnicy. Należy również codziennie nitkować zęby, aby usunąć mniejsze cząsteczki i dotrzeć do miejsc, do których szczoteczka nie może dotrzeć.
Używanie właściwych produktów do higieny jamy ustnej: Nie wszystkie produkty do higieny jamy ustnej są jednakowo skuteczne. Aby zapobiec chorobom dziąseł i powstawaniu dziur w dziąsłach, należy poszukać pasty do zębów o udowodnionym korzystnym wpływie na dziąsła, najlepszej szczoteczki do zębów z drogerii i najskuteczniejszej nici dentystycznej. Stosowanie najlepszych produktów do higieny jamy ustnej jest niezbędne, aby usunąć jak najwięcej bakterii z jamy ustnej i zapobiec ich gromadzeniu się.
Dwa razy w roku poddawaj się profesjonalnemu czyszczeniu zębów: Podczas czyszczenia zębów dwa razy w roku higienistka użyje specjalnych narzędzi do usunięcia płytki nazębnej i kamienia, które przywarły do zębów, oraz podejmie inne kroki w celu dokładnego wyczyszczenia zębów w sposób, który nie jest możliwy do wykonania w domu. Ogólna zasada dotycząca czyszczenia zębów to dwa razy w roku. Niektóre osoby mogą jednak potrzebować ich częściej lub rzadziej, w zależności od innych aspektów, które mogą mieć wpływ na zdrowie jamy ustnej.
Jak najszybciej rozpocznij leczenie dziąseł
Utrzymanie zdrowych dziąseł jest jednym z kluczy do utrzymania uśmiechu wygląda i czuje się najlepiej. Podczas gdy radzenie sobie z dziurami w dziąsłach i innymi problemami z dziąsłami może być przerażające, w Twoim najlepszym interesie jest szukanie leczenia tak szybko, jak tylko zauważysz jakiekolwiek zmiany. Nie pozwól, aby pieniądze były głównym czynnikiem stojącym na Twojej drodze. Z dentystycznego planu oszczędnościowego, można obniżyć koszty leczenia i uzyskać opiekę dziąseł trzeba, zanim stan się pogarsza.