Ozon to nie tylko warstwa w naszej atmosferze, jak twierdzą niektórzy dentyści w Wielkiej Brytanii i na całym świecie. Terapia ozonowa jest kontrowersyjną metodą stosowaną przez niektórych dentystów jako szybki sposób na wiercenie i wypełnianie ubytków.

Niektórzy twierdzą, że FDA zakazała jej stosowania, podczas gdy niektórzy mają nadzieję, że FDA nadal pracuje nad procesem zatwierdzania. Raporty mówią, że zabija bakterie i "leczy" ubytki w czasie krótszym niż minuta. Jednak większość ekspertów twierdzi, że nie ma wystarczających dowodów na ten temat i że nie udowodniono, że skutecznie eliminuje próchnicę zębów.

Co to jest ozon?

Ozon (O3) jest wysoce reaktywną cząsteczką zawierającą 3 atomy tlenu. W górnych warstwach atmosfery chroni Ziemię przed promieniowaniem ultrafioletowym (UV). W dolnej atmosferze, ozon jest zanieczyszczeniem powietrza, które może powodować problemy z oddychaniem, a czasami nawet spalanie roślin. Może powstawać naturalnie (często w wyniku uderzenia pioruna) lub w laboratorium.

Jest bladoniebieskim gazem, dopóki nie spadnie poniżej -112°C, kiedy to skrapla się do postaci cieczy i staje się ciemnoniebieski. Jeśli ciecz ta zostanie doprowadzona do temperatury wrzenia, może eksplodować. Ozon jest prawie 1000 razy silniejszy niż wybielacz, podobno zabija 99% bakterii w zębach pacjenta w zaledwie 10 sekund.

Jak dentyści wykorzystują ozon?

Jeśli ząb jest zniszczony i wymaga wypełnienia lub leczenia kanałowego, a nawet ekstrakcji, dentysta może najpierw przemyć odsłonięty nerw wodą ozonowaną. Następnie poddaje się go działaniu stężonego gazu ozonowego, co ma na celu uchronienie nerwu przed obumarciem, a tym samym wyeliminowanie konieczności wykonania kanału korzeniowego. Wdychanie ozonu jest niebezpieczne, dlatego podczas pracy stomatolog musi mieć cały czas w pobliżu urządzenie ssące, aby chronić pacjenta przed zabłąkanymi oparami ozonu w jamie ustnej podczas leczenia.

Po zakończeniu leczenia, dentysta nakłada na ząb środek mineralizujący, aby pomóc mu się zagoić i ponownie zmineralizować. Pacjenci często muszą wspomagać ten proces stosując mineralne płyny do płukania jamy ustnej i pasty do zębów.

Rewolucyjne czy niebezpieczne?

Niektórzy dentyści (głównie spoza Stanów Zjednoczonych) zachwycają się tą techniką, ale wielu z nich zamieściło niezliczone recenzje o tym, jak oni lub ich koledzy szybko przyjęli tę metodę, ale teraz ich urządzenia zbierają kurz w kącie.

Eksperci twierdzą, że ponieważ metoda ta jest nadal uważana za nieco wątpliwą, wiele firm ubezpieczeniowych nie pokrywa kosztów zabiegu - a jest on również nieco kosztowny, zwłaszcza w porównaniu z wypełnianiem ubytków.

Czy słyszałeś o ozonoterapii? Czy uważasz, że jest ona bezpieczna? Czytaj na: http://orto-donta.eu